Największy eksponat Muzeum Pamięci Sybiru wrócił do Białegostoku

2019.08.08 10:37
Dwuosiowy wagon towarowy rosyjskiej konstrukcji, tzw. tiepłuszka, powrócił do Białegostoku po gruntownej renowacji.
Największy eksponat Muzeum Pamięci Sybiru wrócił do Białegostoku
Fot: Muzeum Pamięci Sybiru

Tiepłuszka to największy i bezcenny eksponat należący do Muzeum Pamięci Sybiru. W 2018 roku w Malborku przeszedł gruntowną renowację, po której był przechowywany tymczasowo w Łapach. W środę (7.08) znalazł się na terenie Muzeum. Stanie się symboliczną bramą, przez którą będą przechodzić wszyscy zwiedzający.

Wagon już po renowacji

- Rosyjski wagon umieszczony w centralnym punkcie muzeum to efektowny i skłaniający do refleksji element ekspozycji - mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. - Muzeum Pamięci Sybiru to dla nas szczególnie ważna inwestycja. Będzie to miejsce dokumentowania przeżyć i losów Polaków zsyłanych na Syberię i do Kazachstanu.

Wagon ze zbiorów Muzeum Pamięci Sybiru składa się z dwuosiowej stalowej lawety oraz drewnianej paki transportowej z obustronnymi przesuwnymi drzwiami. Podczas renowacji w Zakładzie Naprawy Pojazdów Szynowych w Malborku tiepłuszka została wyposażona w replikę piecyka (tzw. kozy) oraz w prycze umieszczone z jednej strony. Prace obejmowały m.in. usunięcie instalacji elektrycznej i metalowych tablic na bokach wagonu, wymianę i naprawę poszycia dachowego, wykonanie nowej powłoki lakierniczej nadwozia, odtworzenie opisów znajdujących się na zewnątrz wagonu, konserwację i odnowienie podwozia.

Wcześniej w centrum miasta, teraz na Węglowej

Najbardziej rozpoznawalny zabytek w kolekcji Muzeum Pamięci Sybiru - tiepłuszkę – można było wcześniej oglądać w pobliżu Muzeum Wojska przy ul. Legionowej.

Kryty wagon towarowy, znormalizowanej konstrukcji rosyjskiej typu 1892, potocznie zwany tiepłuszką, pochodzi z początku XX wieku. Jego wnętrze wyposażone zostało w elementy charakterystyczne dla wagonów wykorzystywanych do deportacji osób uznanych za "wrogów władzy sowieckiej".

25 maja 2018 roku wagon został załadowany na lawetę i odesłany do Zakładu Naprawy Pojazdów Szynowych w Malborku. Tam przeszedł wszelkie niezbędne prace konserwatorskie, by trafić do Muzeum Pamięci Sybiru.

Muzeum Pamięci Sybiru w budowie

Muzeum Pamięci Sybiru powstaje przy ul. Węglowej w Białymstoku, na terenie przedwojennych, polskich magazynów wojskowych, które bezpośrednio przylegają do dawnego, brzeskiego traktu kolejowego.

W czerwcu poznaliśmy firmę, która wykona wystawę stałą nowego muzeum. Będzie to Deko-Bau Sp. z o.o. Prace rozpocznie w październiku. Muzeum ma być oddane do użytku w 2021 roku.

Przedmiotem działania Muzeum Pamięci Sybiru jest gromadzenie, ochrona i udostępnianie zbiorów dokumentujących losy obywateli polskich zesłanych i deportowanych na Sybir oraz osadnictwo Polaków w Rosji i ZSRR, a także prowadzenie badań naukowych i upowszechnianie wiedzy związanej z tematyką zesłań, deportacji i losów Polaków na Sybirze oraz dawnych ziemiach wschodnich Rzeczypospolitej.

Muzeum Pamięci Sybiru ma być miejscem spotkania osób geograficznie często bardzo oddalonych, ale bliskich poprzez doświadczenie zesłania - własnego bądź krewnych. Miejsce tego spotkania nie jest przypadkowe. Białystok, powszechnie zwany "miastem na styku kultur", historycznie ukształtowany przez wpływ różnych narodów, ich języków i religii, jest idealnym miejscem spotkań, a także dialogu osób oraz instytucji nie tylko z Polski, ale i z całego świata.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl
1580 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39