Świadczenie honorowe otrzymują osoby, które mają 100 (i więcej) świeczek na urodzinowym torcie. Seniorzy dostają je dożywotnio, co miesiąc. Wysokość dodatku jest zależna od kwoty bazowej obowiązującej w dniu setnych urodzin, a ta mienia się co roku wraz z waloryzacją i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku.
- Raz przyznany specjalny dodatek za wiek wypłacany jest do końca życia w tej samej wysokości obok podstawowego świadczenia tj. emerytury lub renty. Dla osób, które od 1 marca br. do końca lutego przyszłego roku ukończą 100 lat, świadczenie honorowe wynosi 6 246,13 zł brutto. Jeszcze do końca lutego br. była to kwota 5540,25 zł brutto- mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Aktualnie w województwie podlaskim świadczenie honorowe dostają 83 osoby. Najstarsza z nich ma 113 lat i mieszka w powiecie sejneńskim, a najstarszy mężczyzna w grudniu ukończy 103 lata i mieszka w Hajnówce.
- Osoby, które otrzymują emeryturę lub rentę z ZUS-u, aby dostać dodatkową gratyfikację za wiek, nie muszą składać żadnego wniosku. W ich przypadku Zakład sam załatwia formalności, czyli przyzna dodatkową kwotę z urzędu. Inaczej jest ze stulatkami, którzy nie pobierają świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS-u, lub innego organu emerytalnego. Oni, aby otrzymać świadczenie honorowe, muszą złożyć wniosek w ZUS-ie i przedstawić dokument potwierdzający datę urodzenia - informuje rzeczniczka ZUS.
Świadczenia honorowe dla stulatków są wypłacane przez ZUS. Dodatkowe pieniądze przyznaje także KRUS i resortowe zakłady emerytalne: MSWiA i MON.
24@bialystokonline.pl