GUS opublikował najnowszy raport dotyczący popytu na pracę w 2013 roku. Może on służyć za wskazówkę osobom, które jeszcze wahają się co do wyboru kierunku studiów.
Z raportu wynika, że najwięcej wolnych miejsc pracy - czyli takich, które pozostają nieobsadzone, pomimo usilnych starań pracodawcy, by zatrudnić na nich osoby o odpowiednich kwalifikacjach - było w sektorach: przetwórstwo przemysłowe – 8,3 tys., handel naprawa pojazdów - 7,5 tys. oraz budownictwo 3,6 tys. Następne lokaty w zestawieniu zajmują: informacja i komunikacja - 2,8 tys., transport i gospodarka magazynowa - 2,7 tys, działalność profesjonalna, naukowa i techniczna - 2,7 tys., administracja publiczna i obrona narodowa - 2,3 tys. Najmniej wolnych miejsc pracy odnotowano w sektorach: administrowanie i działalność wspierająca - 1,9 tys., zakwaterowanie i gastronomia - 1,8 tys., opieka zdrowotna i pomoc społeczna - 1,8 tys., działalność finansowa i ubezpieczeniowa - 1,2 tys., edukacja 0,9 tys. oraz działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją - 0,3 tys.
Jeżeli chodzi o poszczególne województwa, Podlaskie znowu jest na samym końcu, biorąc pod uwagę sytuację na lokalnym rynku pracy. Pod koniec ubiegłego roku najmniej nieobsadzonych stanowisk było właśnie w województwie podlaskim - 0,6 tys. oraz świętokrzyskim - 0,4 tys. Dla porównania, w Mazowieckiem było ich 10,8 tys., a na Śląsku - 4,9 tys.
Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku liczby nowo utworzonych miejsc pracy, czyli takich, które powstały w wyniku zmian organizacyjnych, rozszerzenia lub zmiany profilu działalności oraz wszystkie miejsca pracy w jednostkach nowo powstałych. Listę województw tutaj również zamyka Podlaskie z najmniejszą liczbą 8,7 tys., niewiele lepiej od nas wypada opolskie - 9,1 tys. Z kolei znowu na szczycie listy znajdują się Mazowieckie - na koniec 2013 roku liczba nowo utworzonych miejsc pracy to 96,8 tys. oraz Wielkopolskie - 61 tys.
Biorąc pod uwagę sektory, to najwięcej stanowisk w kraju zostało utworzonych w: handlu i naprawie pojazdów samochodowych - 127 tys., przetwórstwie przemysłowym - 101,9 tys. oraz budownictwie - 64 tys. Kolejne są: działalność profesjonalna, naukowa i techniczna - 27,9 tys., transport i gospodarka magazynowa - 25,9 tys., edukacja - 25,3 tys., administrowanie i działalność wspierająca - 23 tys., informacja i komunikacja - 16,7 tys., administracja publiczna i obrona narodowa - 16,1 tys., opieka zdrowotna i pomoc społeczna - 15,9 tys., działalność finansowa i ubezpieczeniowa - 9,7 tys., a także działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją - 5,4 tys.
malgorzata.c@bialystokonline.pl