Najbardziej tajemnicze i niezwykłe miejsca na Podlasiu. Czy je znasz?

2023.09.30 07:39
Podlasie to region, w którym nie brakuje miejsc owianych nutką tajemnicy, uchodzących za magiczne i wyjątkowe. Warto znaleźć wolną chwilę, aby je odwiedzić.
Najbardziej tajemnicze i niezwykłe miejsca na Podlasiu. Czy je znasz?
Fot: Kiermusy Dworek nad Łąkami
Zamek Kasztel to miejsce pełne tajemnic do odkrycia

Zamek Kasztel i wystawa "Sacrum Profanum" (Kiermusy)

Na stałej wystawie można obejrzeć prace pisane w kanonie ikony z wizerunkiem Matki Boskiej jak i obrazy inspirowane jej historią, stworzone przez współczesnych malarzy.

Podobno w tym miejscu emanuje nieziemska energia. Pachnie wiekowym drewnem i długo palonymi świecami. W zamku możemy znaleźć kilkaset ikon z różnych części świata. Co ciekawe, są tam też
ikony "wyklęte", które nie mogą wisieć w cerkwii. Wystawa Sacrum i Profanum otwarta jest w każdą niedzielę, w godzinach 12-17.

Święte Miejsce nad Rospudą

Dolina Rospudy to destynacja, którą zdecydowanie warto poznać, chociażby wybierając się na spływ kajakowy. Nie każdy wie, że na brzegu rzeki znajduje się Święte Miejsce - punkt zachwycający aurą tajemniczości. Mówi się nawet o cudach, które się tu objawiły.

Święte Miejsce znajdziemy obok rzeczki Jałówki i Jeziora Jałowego. Można zobaczyć tam niewielką drewnianą kapliczkę oraz kilka krzyży. Jeden z nich szczególnie zwraca uwagę, ponieważ przybito na nim miedzianą tabliczkę księdza Antoniego Kochańskiego, nieżyjącego proboszcza parafii Janówka. Informuje ona o tym, że krzyż został wystawiony przez Jaćwingów z drużyny Skomęta po przyjęciu przez nich chrztu w 1283 r. Krzyż, podobno palony i niszczony przez pogan, cudownie ocalał i został ponownie postawiony przez nawróconych wrogów.

Twierdza Osowiec

Udając się w stronę gminy Goniądz, nie można nie zajrzeć do terenów Twierdzy Osowiec - fortyfikacji zbudowanej w XIX w. przez Rosjan, najcenniejszego obiektu zabytkowego na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Położona w samym środku bagien twierdza, wciąż robi spore wrażenie. Do tego budynek zasłynął przede wszystkim tym, że nigdy nie został zdobyty.

Warto skorzystać ze zwiedzania z przewodnikiem - szczegółowe informacje można uzyskać w biurze Biebrzańskiego Parku Narodowego mieszczącego się dokładnie w miejscowości Osowiec-Twierdza.

Ruiny kościoła św. Antoniego w Jałówce

Wycofujące się z Polski w 1944 r. wojska niemieckie pozostawiały po sobie zniszczenie, czego świadectwem są m.in. ruiny kościoła pw. św. Antoniego we wsi Jałówka. Wysadzono tam wieżę i część murów, których nigdy później nie odbudowano.

Dziś to miejsce jest często wybierane jako tło do klimatycznych ślubnych plenerów lub po prostu dobra opcja na wycieczkę. Wśród murów tej świątyni zdecydowanie czuć aurę tajemniczości. Tuż za ruinami kościoła przebiega granica z Białorusią.

Wierszalin

Poszukiwacze podlaskiego mistycyzmu nie mogą ominąć tego miejsca. Wierszalin to opuszczona osada mieszcząca się we wsi Grzybowszczyzna (gm. Krynki). Założona przez samozwańczego proroka Eliasza, miała być według jego założeń nową stolicą świata. Niegdyś mieszkało tam nawet kilkaset osób, przybywali także liczni pielgrzymi.

Wierszalin to miejsce, którego nie znajdziemy na najbardziej uczęszczanych szlakach turystycznych. Aby je odnaleźć, trzeba wejść głęboko w las, i w tym na pewno także tkwi urok.

Monika Zysk
24@bialystokonline.pl

1728 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39