Na tych warsztatach dzieci uczą się programowania za darmo. Wystarczy przyjść

2017.03.24 12:00
Fundacja CoderDojo organizuje warsztaty z programowania dla dzieci i młodzieży, głównie w wieku 6-16 lat, ale, jak mówią, nie zamykają się na nikogo. Wstęp jest wolny, wystarczy przyjść z własnym laptopem lub tabletem.
Na tych warsztatach dzieci uczą się programowania za darmo. Wystarczy przyjść
Fot: CoderDojo Polska

Gry w 3D, aplikacje mobilne czy strony internetowe – to wszystko potrafią zaprogramować dzieci z Białegostoku uczestniczące w regularnych warsztatach CoderDojo. Zajęcia są otwarte, w każdej chwili można dołączyć.

To otwarta przestrzeń

Fundacja CoderDojo powstała w Irlandii. Od 2013 r. działa także w Polsce - w Białymstoku pierwsze spotkanie odbyło się w czerwcu 2014 r. Od tamtej pory na bezpłatnych zajęciach mentorzy wspomagają dzieci i nastolatków w odkrywaniu podstaw programowania, grafiki komputerowej i robotyki.

– CoderDojo jest otwartą przestrzenią, w której spotykamy się i wspólnie działamy, ucząc się od siebie nawzajem. Nie ma planu zajęć, nie musimy realizować zadanych projektów. Każdy sam lub z przyjaciółmi, pod okiem mentorów, tworzy, z użyciem nowych technologii czy linijek kodu to, co sobie założył – mówi Anna Karczewska, specjalista ds. PR w CoderDojo. - Daje to dużą wolność, pozostawia naszym "ninja" pole do popisu i rozwijania indywidualnych pasji. W szkole, z racji ograniczeń czasowych, programowych czy organizacyjnych, taka dowolność nie jest możliwa.

Podczas warsztatów uczestnicy korzystają ze znanych programów informatycznych - dzięki Kodu projektują własne gry, MIT App Inventor pomaga im poznać podstawy projektowania aplikacji mobilnych, a GIMP - grafiki komputerowej. Mentorzy fundacji wspierają też uczestników przy zrozumieniu języków programowania – HTML czy Java.

Hak, czyli pomysł

Fundacji przyświeca idea poszukiwania tzw. haków, czyli pomysłów, jak w niestandardowy sposób za pomocą nowych technologii rozwiązywać codzienne problemy. W tym ujęciu zatem haker nie ma nic wspólnego z włamywaniem się na konta czy strony internetowe.

– Słowo "haker" ma dla nas bardzo pozytywne znaczenie. Oznacza umiejętność logicznego, ale także twórczego myślenia. W takim sensie hakerami są MacGyver czy Adam Słodowy. Na naszych spotkaniach zachęcamy uczestników do takiego właśnie podejścia do zadań, które sami przed sobą stawiają – tłumaczy Karczewska.

Kluby CoderDojo znajdziemy obecnie w 13 miejscowościach w całej Polsce, a fundacja chce w 2017 r. otworzyć jeszcze 10 innych ośrodków. Jej działalność nie ogranicza się jedynie do technologii. Społeczność pomaga nawiązywać bezpośrednie relacje z rówieśnikami. To także odpowiedź na możliwe szkodliwe działanie nowych mediów – zamknięcie w sobie, ograniczenie zdolności interpersonalnych wśród dzieci i młodzieży.

Białostockie spotkania CoderDojo odbywają się najczęściej w soboty, także w tę najbliższą (25.03). Wystarczy przyjść i mieć ze sobą laptopa lub tablet.

Sprawdź: Warsztaty CoderDojo

Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl

1910 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39