W poniedziałek, w samo południe, po odegraniu hymnu, żołnierze białostockiego Pułku Rozpoznawczego wciągną wielki biało-czerwony sztandar na maszt przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki. Następnie prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski rozda mieszkańcom tysiąc flag.
Od godz. 10.00 do 16.00 pracownicy mieszczącej się obecnie w Pałacyku Gościnnym przy ul. Kilińskiego kancelarii prezydenta miasta oprowadzać będą wszystkich zainteresowanych po wnętrzach tego zabytku. Dodatkową atrakcją dnia otwartego będzie wystawa fotograficzna dokumentująca współczesne życie pałacyku. To w tych reprezentacyjnych pomieszczeniach przyjmowani są goście prezydenta Białegostoku. Zdjęcia ze szczególnie ważnych wizyt obejrzeć będzie można w westybulu na pierwszym piętrze.
Pałacyk Gościnny to jeden z najciekawszych zabytków Białegostoku. Zbudowany na polecenie Jana Klemensa Branickiego dla jego żony Izabeli, nie został wykończony za życia hetmana. Przez przeszło dwa stulecia był wielokrotnie przebudowywany, zmieniały się też jego funkcje. Przed wojną znajdowała się tu restauracja, po wojnie – m.in. muzeum ruchu robotniczego.
W 1998 r. w Pałacyku został przeprowadzony gruntowny remont elewacji, uwzględniający jej historyczny wygląd. Rok później rozpoczął się remont wnętrz, prowadzony zgodnie z programem opracowanym przez ks. dr. Jana Niecieckiego na podstawie źródeł, ikonografii z epoki, a także zachowanych wnętrz innych obiektów należących do Branickiego.
Ustanowiony w 2004 r. Dzień Flagi wypełnia majówkowe obchody pomiędzy Świętem Pracy a rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jednocześnie jest wspomnieniem o Polakach żyjących poza krajem - w tym samym czasie obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. 2 maja 1945 r. polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa oraz na Reichstagu. Z kolei w okresie Polski Ludowej właśnie wtedy zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.
ewelina.s@bialystokonline.pl