Józef Blicharski urodził się w 1886 r. we Lwowie. Ukończył krakowską ASP, a w 1920 r. przyjechał do Białegostoku. Tu jego przyjaciółmi stali się między innymi malarka Amelia Moczydłowska i nauczyciel muzyki Ludomir Chmielewski. Razem z nimi postanowił stworzyć w Białymstoku wzorcowe centrum szkolenia nauczycieli. Przydzielono mu na ten cel jedną z oficyn Pałacu Branickich. Blicharski wykonał w tych pomieszczeniach polichromie, zaprojektował również meble do poszczególnych sal seminaryjnych. Stworzył obraz Matki Bożej Ostrobramskiej we wnęce ścianki gotyckiej w przypałacowym ogrodzie.
W 1930 r. Blicharski urządził w Pałacu Branickich wystawę swoich obrazów, 7 lat później na dużej ekspozycji prac 10 plastyków białostockich pokazał portrety - m.in. byłego wojewody białostockiego Mariana Zyndram-Kościałkowskiego.
W latach 1939-1941 Józef Blicharski pracował przy dekoracji wnętrz sakralnych, między innymi kościoła świętego Rocha i kościoła w Niewodnicy. Zginął 25 czerwca 1941 r., zastrzelony przez wycofujących się z Białegostoku żołnierzy sowieckich.
Wystawę plenerową "Wspomnienie artysty" przygotowało Muzeum Podlaskie w Białymstoku w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Składają się na nią zreprodukowane zbiory Muzeum Historycznego.
Ekspozycję będzie można oglądać do 30 października.