Na niebie pojawi się Pełnia Kukurydzianego Księżyca

2021.09.21 07:14
Już dzisiaj na niebie pojawi się Pełnia Kukurydzianego Księżyca. Natomiast w Białymstoku termometry w ciągu dnia wskażą do 12°C. Zapowiada się pochmurno, ale nieco mniej deszczowo niż w poniedziałek.
Na niebie pojawi się Pełnia Kukurydzianego Księżyca
Fot: Pixabay

Prognoza na wtorek

W stolicy województwa podlaskiego dzień zapowiada się na chłodny i mokry. Dominować będzie zachmurzenie pokrywające do 90 proc. nieba. Synoptycy przewidują do 2 godzin słonecznych, jednak na więcej nie ma co liczyć. Możliwe są opady deszczu, lecz mniejsze niż w poniedziałek. Wilgotność powietrza w granicach 72 proc.

W ciągu dnia termometry w Białymstoku wskażą do 12°C. Noc zapowiada się na chłodniejszą, wówczas temperatura spadnie do 4°C.

Wiatr powieje z północnego zachodu ze średnią prędkością 22 km/h, w porywach do 45 km/h. Ciśnienie atmosferyczne wysokie, wyniesie 1022 hPa. Biomet będzie niekorzystny.

Słońce wzeszło o godz. 6.11, a zajdzie o godz. 18.29. Dzień zatem potrwa 12 godzin i 18 minut.

21 września to 264. dzień oraz 38. tydzień roku, do końca 2021 r. pozostało 101 dni oraz 14 tygodni. Według kalendarza świąt nietypowych tego dnia obchodzone są: Międzynarodowy Dzień Pokoju na Świecie, Dzień Służby Celnej, Światowy Dzień Choroby Alzheimera, Światowy Dzień Orderu Uśmiechu, Międzynarodowy Dzień Modlitwy o Pokój, Dzień Kapsla.

Pełnia Kukurydzianego Księżyca

We wtorek Księżyc wzejdzie o godz. 19.04, z zajdzie o godz. 6.13. Tego dnia na niebie będzie ostatnia letnia pełnia w roku.

Każdego miesiąca pełnia nosi inną nazwę. W lipcu była to Pełnia Burzowego Księżyca, w sierpniu Pełnia Księżyca Jesiotrów. Ta we wrześniu to Pełnia Kukurydzianego Księżyca, choć znane są również określenia: Jęczmiennego Księżyca lub Pełnia Zbiorów.

Starożytne kultury z całego świata na podstawie wegetacji roślin, zachowań zwierząt lub pogody nadawały nazwę każdej pełni. Wrześniowa pełnia przybiera bardzo jasną tarczę Księżyca, dzięki czemu jasny blask w przeszłości pozwalał rolnikom kontynuować zbieranie plonów nawet w nocy.

Kiedy można zaobserwować wyjątkowe zjawisko na niebie? Całkowita Pełnia będzie miała miejsce o godz. 1.54, jednak Księżyc będzie widoczny już wcześniej.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1045 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39