Materiał to podstawa
Oczywiście chodzi o gatunek materiału, jego strukturę oraz właściwości, a nie o wzornictwo, czy kolorystykę. Ponieważ kurtka przeciwdeszczowa powinna chronić przed wodą, czyli być szczelna, istnieje duże ryzyko, że może wywołać przegrzanie organizmu. Stan ten jest niebezpieczny dla zdrowia, szczególnie podczas aktywności fizycznej – szybkiego marszu, biegu lub też pracy w terenie podczas deszczowej pogody. Dlatego materiał, z którego została wykonana kurtka przeciwdeszczowa, powinien być nie tylko wodoodporny i nienasiąkliwy wodą, ale przede wszystkim oddychający, czyli przepuszczający parę wodną na zewnątrz.
Dzięki osiągnięciom współczesnej technologii opracowano nowoczesne, cienkie włókna syntetyczne. Powstały z nich tworzywa, które potrafią błyskawicznie odprowadzić wilgoć z powierzchni ciała na zewnętrzną stronę materiału. Ponadto w niektórych (oczywiście odpowiednio droższych) kurtkach wykorzystuje się technologię BODY MAPPING, która polega na stosowaniu mapy przepływu krwi w organizmie podczas aktywności fizycznej. Dzięki temu, w miejscach najbardziej narażonych na powstawanie w nich potu, rozmieszcza się odpowiednie panele wentylacyjne, zapobiegające przegrzaniu organizmu. Materiał kurtki przeciwdeszczowej powinien również stanowić skuteczną ochronę przed wiatrem.
Wygoda i praktyczność
Kurtka przeciwdeszczowa damska i męska, podobnie jak dziecięca, powinna być lekka i nie krępować ruchów, czyli po prostu – wygodna. Ponadto, miejsca najczęściej narażone na wyziębienie, jak na przykład barki oraz stawy kolanowe i łokciowe, powinny być zabezpieczone dodatkową warstwą materiału lub specjalnym włóknem izolacyjnym. Dobrze zaprojektowana i odpowiednio uszyta kurtka zmniejsza także się ryzyko powstawania otarć. Kurtki przeciwdeszczowe powinny chronić nie tylko przed deszczem, ale również śniegiem. Droższe modele wyposażone są w wodoodporne membrany z rodziny Texapore lub Gore-Tex, charakteryzujące się doskonałymi właściwościami.
Utrzymanie w czystości
Nie bez znaczenia jest także możliwość łatwego i skutecznego utrzymania kurtki w czystości. Najlepiej, gdy kurtkę można wyprać w pralce (oczywiście przy zastosowaniu odpowiedniego programu), ponieważ czyszczenie jej w pralni chemicznej sprawia dodatkowy kłopot, a ponadto naraża na niepotrzebne wydatki. Najlepiej, jeśli kurtka jest plamoodporna, a pranie wykonuje się jedynie co jakiś czas, ze względów higienicznych.
Wysoka jakość
Wydawałoby się, że nie każdą osobę stać na nabycie markowej kurtki przeciwdeszczowej, opatrzonej gwarancją producenta. Jeśli jednak weźmie się pod uwagę jej zalety, może okazać się, że wcale nie jest taka droga i warto zainwestować w jej zakup. Wysoka jakość materiału oraz staranne wykonanie sprawiają, że odzież zakupiona w renomowanej firmie służy przez wiele lat, nie tracąc na wyglądzie i fasonie. Nawet po wielokrotnych praniach (które oczywiście dokonujemy zgodnie z zaleceniem producenta), materiał nie kurczy się, nie deformuje i nie wyciąga. Kurtka nie przyjmuje plam, nie gniecie się, nie traci koloru pod wpływem słońca, ani kwaśnego deszczu, a co najważniejsze – oddycha. Dzięki temu unikniemy przeziębienia lub przegrzania. Gwarancja producenta zapewnia możliwość uznania reklamacji na ewentualne usterki.
Zakup kurtki przeciwdeszczowej niewątpliwie powinien być dobrze przemyślany. Zawsze jednak warto wziąć pod uwagę, że nabycie jednego, porządnego modelu, jest o wiele korzystniejsze finansowo, niż kilku tańszych kurtek, które wystarczają jedynie na jeden sezon – a i to nie zawsze.