Ideą, która przyświeca organizatorowi cyklu - Fundacji "Pro Anima", jest prezentacja powyższej literatury zgodnie z regułami wykonawstwa historycznego obejmującego zarówno znajomość stylu, retoryki, technik wykonawczych, a także użycie dawne instrumentarium. Stąd też w każdej z prezentacji biorą udział specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej artyści z całej Polski, jak i zagranicy. Publiczność najwyraźniej doceniła wysiłki organizatorów i na każdym z koncertów szczelnie wypełnia Aulę Magna Pałacu Branickich, zaś sam cykl przez lata zgromadził ponad dwunastotysięczną widownię.
Przed nami zatem szczególny koncert w ramach szczególnego cyklu, na który organizatorzy przygotowali wyjątkowe dzieło - oratorium wszech czasów: "Mesjasz" Georga Friedricha Handla, którego fragment "Alleluja" stał się jednym z najsłynniejszych motywów muzycznych w historii muzyki. Dzieło wielkiego geniusza epoki powstało w 1741 roku w zaledwie trzy tygodnie, co po dziś dzień budzi niesłychany podziw dla inwencji tegoż twórcy. Po raz pierwszy kompozycja ta zabrzmiała 13 kwietnia 1742 roku w Dublinie i przyjęta została z wielkim entuzjazmem.
"Mesjasz" to opowieść o życiu Chrystusa, jak i równocześnie refleksja nad głównymi prawdami wiary. Pierwsza część ukazuje zapowiedź przyjścia na świat Zbawcy i Odkupiciela, druga zaś – jego śmierć, wniebowstąpienie i triumf dobra nad złem. Ostatnia część to wyznanie wiary w zmartwychwstanie i zbawienie ludzkości. Tekst libretta autorstwa Charlesa Jennensa stanowi kompilacja cytatów biblijnych opowiedzianych w formie obrazów, których ilustracyjność wzmacniają odpowiednio ukształtowane przebiegi melodyczne, rytmiczne, dobór faktury czy wyszukana orkiestracja.
Oratorium "Mesjasz" stało się pierwszym utworem w historii muzyki, który zdobył trwałe miejsce w repertuarze koncertowym, ciesząc się niesłabnącą popularnością i zachwytem wśród słuchaczy całego świata. Białostocka publiczność będzie miała możliwość wysłuchać go w wykonaniu: Joanny Radziszewskiej-Sojka (sopran), Jana Jakuba Monowida (alt), Macieja Gocmana (tenor) i Jarosława Bręka (bas). Towarzyszyć im będzie chór i orkiestra Zespołu Muzyki Dawnej "DILETTO" pod batutą Anny Moniuszko.
Wydarzenie odbędzie się w niedzielę (15.12) o godz. 18.00. Wstęp jest wolny. Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym imprezy.
Zobacz też: Muzyka Mistrzów Baroku - koncert finałowy
anna.d@bialystokonline.pl