Wartości chrześcijańskie
Stara plebania czyli siedziba domu staromiejskiego na rogu ulicy Piłsudskiego i 3 maja w Supraślu jest jednym z najbardziej zniszczonych zabytków w mieście. Zostanie on jednak wyremontowany, a w odnowionym budynku powstanie Muzeum Tradycji Katolickiej Ziemi Supraskiej.
Będzie to miejsce do organizacji wystaw i spotkań, szczególnie ukierunkowanych na promocje kultury lokalnej, postaw chrześcijańskich, obywatelskich oraz patriotycznych. Obiekt ma przyczynić się do podtrzymania polskiej tradycji narodowej, jak i również wzmocnić tożsamość regionalną.
Katastrofalny stan
W roku 2016 został oceniony stan techniczny konstrukcji, dachu i elewacji. Eksperci wówczas zakwalifikowali obiekt do remontu kapitalnego ze względu na katastrofalny stan.
Dawna plebania miała rozsypujące się kominy spalinowe, a belki stropowe na ścianach zewnętrznych spadały wraz z podsufitką do wnętrza. Ponadto obluzowane dachówki spadały na chodnik, gzymsy uległy korozji z powodu nieszczelnego dachu. Rynny z blachy również były silnie skorodowane, a rur spustowych nie było. Wówczas bezzwłocznie wydano zalecenie zabezpieczenia budynku przed awarią.
Parafia wykonała drewniane osłony chroniące przechodniów przed spadającymi elementami dachu oraz odpadającym tynkiem. Następnie wydano decyzję o ocaleniu budynku przed całkowitym zawaleniem stropów, a w lipcu 2020 r. przystąpiono do prac.
Starania o remont trwały wiele lat
Budynek pochodzi z drugiej połowy XIX w. Od lat zamiast przyciągać turystów straszył swoim wyglądem. Właścicielem obiektu jest parafia pw. NMP Królowej Polski w Supraślu, której nie było stać na milionowy remont. Starania o pieniądze na odbudowę trwały kilka lat. W międzyczasie budynek został wpisany do rejestru zabytków, przez co cała procedura stała się bardziej skomplikowana.
Do remontu dołożyli się: Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Białymstoku, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz gmina Supraśl. Pieniądze na ten cel nadal są zbierane w parafii.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl