Podobne obiekty z powodzeniem funkcjonują w wielu skansenach w Polsce, a osoby odwiedzające ekspozycje bardzo często po zakończeniu zwiedzania pytają o możliwość zjedzenia posiłku - dlatego Muzeum w Ciechanowcu zwróciło się do marszałka województwa, pod którego podlega o wsparcie pomysłu budowy karczmy.
– Uważam, że takie miejsce w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka dodatkowo przyciągnie turystów. Skansen ma bardzo bogatą ofertę muzealną i organizuje mnóstwo atrakcyjnych wydarzeń, a wkrótce też – mam nadzieję – zaproponuje odwiedzającym pyszną, regionalną kuchnię – mówił marszałek Artur Kosicki.
W środę (23.11) zarząd województwa przyznał ciechanowieckiej placówce 100 tys. zł dotacji na przygotowanie dokumentacji projektowej karczmy. To pierwszy krok do realizacji celu. Karczma w Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu byłaby usytuowana przy parkingu.
Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka powstało w 1962 r. Znajduje się w zespole pałacowo-parkowym z połowy XIX w. należącym niegdyś do rodziny Starzeńskich. Zbiory Muzeum liczą ponad 33 000 eksponatów (w tym ponad 300 maszyn i narzędzi rolniczych), które prezentowane są zwiedzającym w 44 ekspozycjach stałych. W Skansenie Mazowiecko-Podlaskim zgromadzono 53 zabytkowe obiekty architektury drewnianej (XVIII-pocz. XX w.), które ulokowano w trzech zespołach, z pełnym wyposażeniem wnętrz. Muzeum posiada punkty zamiejscowe w Drewnowie (wiatrak z zagrodą młynarza), Dąbrowie Łazy (wiatrak) i Winnie Chroły (Szkola Wiejska). Muzeum jest organizatorem wielu interesujących imprez o zasięgu ponadlokalnym.
ewelina.s@bialystokonline.pl