Multitasking, czyli jak zapełnić swój kalendarz i nie dać się zwariować

2023.08.18 11:59
Multitasking, czyli wielozadaniowość, umiejętność łączenia ze sobą wielu obowiązków i odpowiedniego zarządzania własnym czasem. W czym tkwi sekret tej zdolności?
Multitasking, czyli jak zapełnić swój kalendarz i nie dać się zwariować
Fot: Pixabay.com

Coraz więcej młodzieży i osób dorosłych zmaga się z przepracowaniem, które negatywnie wpływa na ich stan psychiczny i poziom motywacji. Oto kilka porad, jak próbować walczyć z tym problemem.

Rutyna i planowanie

Aby odpowiednio wyznaczyć swoją rutynę należy przede wszystkim poznać własny, preferowany styl życia. Zastanów się, czy jesteś sową i wszelkie obowiązki najlepiej wypełnia Ci się wieczorami, czy jednak skowronkiem i wolisz wstać wraz z samym słońcem i od razu rozpocząć swój dzień. Spróbuj dostosować plan dnia do własnego organizmu, ważne jednak, abyś pamiętał o wystarczającej ilości snu, minimum 7-8 godz.

Planowanie rutyny rozpocznij od ustalenia stałych godzin wstawania i układania się do snu. Twój organizm powinien szybko się do nich przyzwyczaić i już po paru dniach, może tygodniach, nie będziesz nawet potrzebował budzika, by wstać o odpowiedniej porze.

Poranna i wieczorna rutyna powinna być czasem, w którym zajmujesz się samym sobą. Poranna kawa przy oknie, pielęgnacja ciała, rozciąganie lub inna aktywność fizyczna, ulubiona książka lub odcinek serialu. Czynności, które wykonujesz od razu po przebudzeniu i zaraz przed zaśnięciem powinieneś dobrać do własnych potrzeb i oczywiście możliwości czasowych. Jednak zachowanie rutynowego rytmu dnia bez wątpienia pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie i zdrowie psychiczne.

Dokładne zaplanowanie nadchodzącego tygodnia lub miesiąca to kolejny kluczowy aspekt. Sam zdecyduj, czy wolisz planować tydzień, czy nawet miesiąc do przodu. Wypisz sobie najważniejsze wydarzenia i obowiązki i postaraj się je podzielić tak, aby nie zakłóciły Twojej rutyny i były rozłożone równomiernie na wszystkie dni w całym tygodniu lub miesiącu. Odpowiednie wyznaczenie priorytetów i spraw mniej ważnych wspomogą Twoją walkę z przepracowaniem.

Formy planowania

Opcji jest naprawdę wiele i każdy znajdzie coś dla siebie. Jedni tworzą check-listy na cały dzień, czyli wypisują wszystkie zadania i odhaczają te już wykonane. Inni po prostu prowadzą rzetelny kalendarz z godzinowym podziałem czynności. Forma nie ma tu znaczenia. Ważne jednak, żebyś wiedział, co masz do zrobienia. Pozwoli Ci to uniknąć marnowania czasu na zbędne czynności i popularne rozpraszacze, takie jak media społecznościowe.

Sport, odpoczynek i regeneracja

Te trzy rzeczy pozwolą Ci nie dać się zwariować w natłoku obowiązków. Wybierz aktywność fizyczną, która sprawia Ci przyjemność i dodaj ją do swojej rutyny. Poranny lub wieczorny spacer, fitness, joga, siłownia - zastanów się co sprawi Ci największą radość.

Odpoczynek powinien być dla Ciebie równie ważnym obowiązkiem, jak sama praca. Pozostaw codziennie na swojej check-liście lub w kalendarzu puste okienko z informacją “czas dla mnie”. Może to być pół godziny, mogą być trzy, w zależności od pozostałych spraw, ale codziennie powinieneś znaleźć przysłowiowe pięć minut na odpoczynek w dowolnej formie biernej lub czynnej.

Regeneracja, czyli sen i odpowiednie odżywianie, które gwarantują siłę do wykonywania codziennych czynności. Posiłki również powinny zostać zapisane w Twoim kalendarzu, najlepiej o stałych porach. Pamiętaj o odpowiedniej diecie, bo Twoje ciało jest niczym samochód, a jedzenie, niczym benzyna, a wiadomo, że z pustym bakiem, nie zajedziemy daleko.

Co jest zatem sekretem wielozadaniowości?

Najprostsza odpowiedź brzmi: rutyna, dbałość o własne zdrowie i samopoczucie i odpowiednie planowania. To fakt, że każda doba ma zaledwie 24 godziny, ale tylko od Ciebie zależy w jaki sposób je spędzisz. Odpowiednie zaplanowanie czasu uspokoi Twoją głowę, nie będziesz zastanawiać się czy zdążysz, czy o niczym nie zapomniałeś. Spokojna głowa to klucz do spokojnego życia, a rzetelny plan, narzędzie do jego zdobycia.

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl
1701 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39