Tym razem są to zdjęcia z okolic Grodna. Zebrało je i opracowało 15 młodych osób polskiego pochodzenia z Białorusi podczas warsztatów "Fotograficzne mikrohistorie z Grodzieńszczyzny". Najstarsza fotografia datowana jest na 1881 rok, to portret młodej damy podpisany po rosyjsku. Najnowsza ma zaledwie 30 lat, zrobiona została koło Murmańska, na jednym z ostatnich letnich zgrupowań wojsk ZSRR. Zdjęcia pochodzą z prywatnych archiwów. Nie były (poza pojedynczymi wyjątkami) do tej pory publikowane.
Nie mniej ważne niż same fotografie są też tytułowe mikrohistorie. Młodzież z Białorusi, przeszukując domowe albumy, miała okazję dopytać o rodzinne dzieje. Dla wielu była to wyprawa w nieznane. Po raz pierwszy uświadomili sobie, że w tej części Europy nie ma chyba rodziny, na której losach historia ostatniego stulecia nie odcisnęłaby swego piętna.
Projekt przeprowadziło Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK. Rozpoczął się we wrześniu 2015 roku. Przez miesiąc młodzież zbierała zdjęcia i informacje na ich temat. Potem od 21 do 23 października 2015 podczas trzydniowych warsztatów w białostockiej Galerii Sleńdzińskich uczyła się jak pracować ze starą fotografią. Zajęcia podzielone były na bloki: fotograficzny, historyczny i dziennikarski. Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach zadania "Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.".
anna.d@bialystokonline.pl