Przed nami kolejna, 13. już edycja jednego z najbardziej energetycznych światowych festiwali filmów krótkometrażowych - Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka. Impreza odbędzie się od 5 do 9 grudnia w Białymstoku. Żubroffka od lat jest wydarzeniem, w ramach którego spotyka się energia wszystkich stron świata. Selekcjonerzy wybierają zwykle około 150 najciekawszych filmów (w tym roku spośród ponad dwóch tysięcy!) do ośmiu konkursów. Przygotowywane są także specjalne projekcje produkcji krótkometrażowych z całego świata, energetyczne koncerty, spotkania z twórcami, wystawy, panele dyskusyjne oraz warsztaty.
Oprócz Grand Prix festiwalu oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów, przyznawane są nagrody specjalne za najlepszą: animację, dokument, fabułę, zdjęcia oraz muzykę. Publiczność również przyznaje swoją nagrodę - Dzikiego Żubra.
Licealiści i studenci mogą stać się filmowymi selekcjonerami i zasiąść w jury Festiwalu.
Co trzeba zrobić? Wystarczy napisać krótki esej na temat filmu. Autorki i autorzy dziesięciu najciekawszych prac zostaną selekcjonerami festiwalowej kategorii Amatorzy, a najlepsi z nich zasiądą w Jury pod przewodnictwem znanego polskiego krytyka filmowego. Wcześniej wezmą udział w spotkaniu, podczas którego dowiedzą się, jak analizować filmy i jak dokonywać selekcji na najwyższym światowym poziomie. Spotkanie poprowadzą dr Tomasz Adamski (wykładowca, filmoznawca, prelegent, filmowiec oraz organizator wydarzeń i warsztatów filmowych) i dr Maciej Białous (socjolog filmu, wykładowca i prelegent).
Osoby, które zostaną członkami jury, uzyskają bezpłatny wstęp na festiwal (w tym na galę festiwalową i wydarzenia towarzyszące), a dodatkowo, podczas gali zamknięcia i ogłaszania wyników pojawią się na scenie w świetle jupiterów.
Esej powinien dotyczyć jednego z zaproponowanych polskich filmów krótkometrażowych - ich lista znajduje się na stronie internetowej Festiwalu. Tam też można znaleźć szczegółowy regulamin naboru.
anna.d@bialystokonline.pl