Chcą chronić zasoby naturalne i nie tylko
W obliczu globalnych wyzwań związanych z zmianami klimatycznymi, degradacją środowiska oraz utratą różnorodności biologicznej, Politechnika Białostocka podjęła decyzję o wzmocnieniu swoich wysiłków na rzecz ochrony zasobów naturalnych. Inspiracją do działań były cele przedstawione przez 193 państwa podczas Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2015 roku.
W odpowiedzi na te globalne wyzwania, władze uczelni oraz jej społeczność akademicka jednogłośnie podjęli zobowiązanie do dynamicznej transformacji kierunku kształcenia. Celem jest przygotowanie kadry, która będzie programować i kreować rozwój technologiczny, z poszanowaniem dobrostanu naszego ekosystemu i ochrony klimatu.
Realizacja tej wizji zaowocowała opracowaniem strategii pod nazwą "Moja Zielona Politechnika". Przed przyjęciem strategii, przeprowadzono szczegółową diagnozę stanu i potencjału uczelni w kontekście wyzwań ekologicznych. Przez okres od 21 kwietnia do 5 czerwca 2022 r., przeprowadzono badania ankietowe wśród studentów, doktorantów, kadry akademickiej i pracowników uczelni. Ponadto przeprowadzono analizę SWOT, która pozwoliła na określenie obszarów działania i określenie priorytetów.
Inicjatywy podejmowane przez Politechnikę Białostocką w ramach strategii "Moja Zielona Politechnika" wynikają z głębokiej odpowiedzialności społecznej oraz troski o przyszłość, zarówno naszą, jak i kolejnych pokoleń. To kontynuacja długoletnich działań uczelni, w ramach których przekazywana jest wiedza techniczna, odkrywane są nowe technologie, a ich wdrażanie odbywa się w zgodzie z ochroną środowiska naturalnego.
Jaki mają cele?
Politechnika Białostocka zamierza osiągnąć cele działając w priorytetowych obszarach. Planuje przygotowanie przyszłych inżynierów, menadżerów i liderów życia ekonomiczno-społecznego do wyzwań zrównoważonego rozwoju poprzez zwiększenie udziału zagadnień zrównoważonego rozwoju w procesie dydaktycznym na wszystkich szczeblach edukacji akademickiej.
Uczelnia dąży także do zwiększenia ilości i jakości badań oraz innowacji zaangażowanych w zrównoważony rozwój społeczeństwa, we współpracy z innymi ośrodkami badawczymi, partnerami ze środowiska przemysłu, rządu i administracji samorządowej. Celem jest sprostanie wyzwaniom, jakie stawia zmieniający się świat.
Kolejnym priorytetem jest osiągnięcie zerowego śladu środowiskowego kampusu Uczelni, poprzez zrównoważone wykorzystanie zasobów i ochronę różnorodności biologicznej oraz zmniejszenie negatywnego wpływu działalności, konsumpcji, podróży i łańcucha dostaw na środowisko i różnorodność biologiczną. Politechnika Białostocka planuje opracowanie polityki, struktur wdrażania zielonego rozwoju i monitorowanie jego postępów.
Wszystkie działania będą realizowane poprzez osiągnięcie trzech celów operacyjnych: Kadry dla przyszłości; Zielony kampus; Ślad środowiskowy.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl