Młodzi ludzie, choć wierzą we własne możliwości, obawiają się, czy znajdą pracę. A jeśli tak, to czy sprostają oczekiwaniom potencjalnych pracodawców. Tak wynika z badania "Młodzi na rynku pracy" zrealizowanego przez SW Research na Uniwersytecie Wrocławskim. O sytuację absolwentów na rynku pracy zapytaliśmy studentów Politechniki Białostockiej.
Praca - czy będą ją miał/a?
Na korzyść wchodzących na rynek pracy działa wykształcenie, znajomość języków obcych i zdobyte w czasie studiów doświadczenie. Ale, jak twierdzą eksperci, tylko co ósmy ma pewność co do swojej drogi zawodowej i jej ewentualnego rozwoju. Co więcej, aż 49% ankietowanych ma wątpliwości, czy w ogóle znajdą pracę.
Pracujący obecnie w branży consultingowej absolwent Wydziału Zarządzania Politechniki Białostockiej na kierunku marketing Mateusz Karny przyznaje:
- Nie mogę powiedzieć, że czułem się przygotowany do wejścia na rynek pracy, bo jedyne tak naprawdę, co umiałem, to nauczyć się i zaliczyć semestr. Jedyną moją nadzieją było trochę sprytu i zawsze drugi krok w przód. Oczywiście, że towarzyszył mi strach przed niemożliwością znalezienia pracy. Rynek białostocki jest trudny. Agencji marketingowych jest niewiele i wszyscy wymagają doświadczenia.
Wtóruje mu Małgorzata Sienkiewicz, absolwentka Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska na tej samej uczelni:
- Nie czułam się przygotowana do wejścia na rynek pracy, ale myślę, że ma tak większość osób. Przede wszystkim trzeba było pokonać barierę, że "niczego nie umiem i nic nie znaczę", a dowartościować siebie i zacząć działać.
Doświadczenie przede wszystkim
Studenci zatem nie próżnują – stawiają na zdobywanie wiedzy i doświadczenia. Tym samym badani wskazują na konieczność wprowadzenia jeszcze większej liczby programów stażowych oraz praktyk (71%), a także zasadniczych zmian w programach nauczania. Ich zdaniem szkoły wyższe powinny bardziej stawiać na praktykę niż teorię (68%). Znajomość realiów branży oraz odbywanie praktyk i staży zawodowych sprawiają, że czują się oni przygotowani do wejścia na rynek pracy. Jak podkreśla nasz rozmówca:
- Pomogła mi znajomość i rozumienie branży, którą w większości poznałem na szkoleniach. Wiedziałem, że jak zrobię to jak wszyscy (będę oczekiwał aż ktoś do mnie zadzwoni, zaoferuje rozmowę kwalifikacyjną, a potem być może pracę), to przez długi czas zostanę bezrobotny. Zacząłem wiec się doszkalać na różnych szkoleniach/konferencjach. Zdobycie unikalnych umiejętności potrzebnych na rynku daje ogromny parasol bezpieczeństwa, bo nawet jeśli stracę tę pracę, to zawsze szybko mogę znaleźć ją gdzie indziej lub założyć swoją działalność.
Praca idealna?
Zdaniem ankietowanych praca, która daje satysfakcję i stabilność, a przy tym sprawia, że istnieje niezbędny balans między życiem zawodowym i osobistym, to praca idealna. Taką odpowiedź wskazało 70% badanych. Wchodzący na rynek pracy docenią również sytuację, w której będą mieli poczucie spełnienia pod względem wykorzystywania swojego potencjału (62%), a także tę, w której będą widzieli sens swoich działań zawodowych (59%). Kwestia wynagrodzenia zajęła w tej klasyfikacji czwarte miejsce. Dla 55% studentów ważne jest, by dobrze zarabiać, a jednocześnie praca powinna być ich pasją. Przyjazne otoczenia i swobodna atmosfera, a przy tym możliwość uczenia się od bardziej doświadczonych pracowników – to atuty, który liczą się aż dla 70% ankietowanych.
Liczba miejsc ograniczona
Nasycenie rynku specjalistami, a co za tym idzie – brak miejsc dla młodych – to problem, który spędza sen z oczu 40% ankietowanym. Pojawia się wśród nich obawa, że, by zdobyć pracę, niezbędne będzie rozpoczęcie kolejnego procesu kształcenia ukierunkowanego na lepszą perspektywę zawodową. Co trzecia osoba przyznaje, że rozważa opuszczenie kraju w poszukiwaniu pracy.
marta.d@bialystokonline.pl