"Obrazkowy alfabet"
Podczas warsztatów towarzyszących wystawie "Mistrzowie ilustracji" uczestnicy dowiedzą się, na czym polega praca ilustratora, poznają sylwetki mistrzów polskiej ilustracji, których wybrane dzieła prezentowane są na wystawie w Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Dowiedzą się również, jak jest zbudowana książka oraz poznają litery polskiego alfabetu. Następnie wspólnie stworzą książkę z okienkami "Obrazkowy alfabet".
Warsztaty odbędą się w terminie od 10 marca do 10 kwietnia. Przeznaczone są dla grup zorganizowanych, wiek uczestników to 6-9 lat.
Szczegóły: "Obrazkowy alfabet" - warsztaty dla grup zorganizowanych
"Co w trawie piszczy?"
Jaszczurki, myszy, czajki, biedronki czy też motyle... kogo jeszcze możemy spotkać na kolorowej ukwieconej łące? Uczestnicy zajęć wspólnie wsłuchają się w odgłosy natury, które pomogą odpowiedzieć im na to pytanie. Następnie wykonają wielobarwne puchnące farby, a za ich pomocą wypukłe ilustracje przedstawicieli łąkowej flory i fauny. Na zakończenie wspólnie zaaranżują przygotowaną zieloną przestrzeń.
"Co w trawie piszczy?" to kolejne warsztaty towarzyszące wystawie "Mistrzowie ilustracji". Przeznaczone są dla uczestników wieku 4-5 lat, w zajęciach mogą uczestniczyć opiekunowie. Warsztaty odbędą się 14 i 29 marca oraz 4 kwietnia.
Szczegóły: Warsztaty rodzinne: Co w trawie piszczy?
Wystawa "Mistrzowie ilustracji"
Przygotowana przez wydawnictwo Dwie Siostry wystawa "Mistrzowie ilustracji" prezentuje prace ośmiorga wybitnych ilustratorów, którzy współtworzyli świetność polskiej grafiki książkowej w jej najlepszym okresie. Bohdan Butenko, Anna Kołakowska, Danuta Konwicka, Zbigniew Lengren, Maria Orłowska-Gabryś, Mirosław Pokora, Jan Marcin Szancer i Teresa Wilbik to artyści, których niezwykłe ilustracje na trwałe zapisały się w pamięci kilku pokoleń młodych czytelników, tworząc z ilustrowanymi tekstami nierozerwalną całość. Każdy z nich wypracował własny, oryginalny styl graficzny rozpoznawalny na pierwszy rzut oka: smukłych linii Szancera nie sposób pomylić z dowcipną lapidarnością Butenki, a oszczędnej kreski Lengrena - z subtelnym realizmem Orłowskiej-Gabryś.
Wystawa jest znakomitą okazją do zaobserwowania tej stylistycznej różnorodności, ilustracje zostaną bowiem zaprezentowane w formie efektownych wielkoformatowych wydruków, na których każda kreska widoczna jest (dosłownie i w przenośni) czarno na białym. Reprodukcjom towarzyszą napisane z przymrużeniem oka i skrzące się od zaskakujących ciekawostek sylwetki ilustratorów.
Dla dorosłych wystawa "Mistrzowie ilustracji" jest sentymentalną podróżą w krainę dzieciństwa. Dla dzieci - spotkaniem z najlepszymi tradycjami polskiej grafiki książkowej, które, mimo upływu lat, wcale się nie starzeją. Dla wszystkich bez wyjątku - okazją do obejrzenia świetnych ilustracji i zastrzykiem pozytywnej energii i uśmiechu.
Ekspozycje można oglądać do 11 kwietnia.
Zobacz też: Mistrzowie ilustracji w CLZ
anna.d@bialystokonline.pl