Kontrakt podpisany
Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda, marszałek Artur Kosicki oraz wicemarszałek Marek Olbryś w poniedziałek (16.05) podpisali Kontrakt Programowy dla Województwa Podlaskiego. To rodzaj umowy pomiędzy rządem i zarządem województwa, w której poza wielkością środków unijnych na program regionalny, uzgodnione zostały przedsięwzięcia priorytetowe, szczególnie ważne dla rozwoju regionu.
– Województwo Podlaskie jest siódmym województwem, które zakończyło negocjacje Kontraktu Programowego z nami. Sukcesywnie, w miarę postępów w negocjacjach, podpisywane będą dokumenty z pozostałymi regionami. Pieniądze dostępne w ramach polityki spójności na lata 2021-2027 zostaną przeznaczone na realizację ważnych inwestycji w innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę, edukację i sprawy społeczne – mówił Grzegorz Puda.
Podpisanie kontraktu umożliwia rozpoczęcie formalnych negocjacji z Komisją Europejską na temat programu regionalnego na lata 2021-2027. W ramach Kontraktu Programowego uzgodniony został pakiet przedsięwzięć priorytetowych, istotnych z punktu widzenia rozwoju regionu: począwszy od inwestycji wspierających przedsiębiorców, poprzez inwestycje ukierunkowane na przeciwdziałanie zmianom klimatycznych, aż po inwestycje wychodzące naprzeciw istotnym potrzebom społecznym, w tym inicjatywom społeczności lokalnych. Są to m.in.: przedsięwzięcia, których celem jest budowa nowych przewag konkurencyjnych, ja np.w ukierunkowany na sektor IT "Technoplex w ramach koncepcji Dolina Krzemowa 4.0 (Puszcza Krzemowa)", czy wsparcie na rzecz rozwoju lokalnego rynku pracy i kompetencji w ramach projektu "Rozwój szkolnictwa zawodowego w województwie podlaskim".
Kontrakt w ramach programu regionalnego opiewa na kwotę 1,25 mld euro.
Akademia Funduszy w Podlaskiem
W poniedziałek (16.05) miała również miejsce inauguracja Akademii Finansów w Białymstoku.
– Od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i uruchomienia w latach 2007-2013 pierwszego programu wsparcia dla Polski Wschodniej udało się zrobić naprawdę wiele. Dzięki dobremu zarządzaniu pieniędzmi krajowymi i unijnymi oraz trafnym inwestycjom Polska Wschodnia jest coraz lepszym miejscem do życia. Region staje się też bardziej konkurencyjny – ocenił minister Grzegorz Puda.
Podczas Akademii Funduszy przedstawiono między innymi plan realizacji Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027 (PPW+), zakres wsparcia regionu i biznesu oraz rozwoju makroregionu. Program ma służyć rozwojowi innowacyjności i konkurencyjności sześciu województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i części mazowieckiego. Z tej puli dofinansowywane będą projekty nastawione na biznes: aktywizacja startupów, wdrażanie innowacji w MŚP, zdobywanie zagranicznych rynków, rozwój firm z wykorzystaniem wzornictwa przemysłowego oraz projekty infrastrukturalne: drogi, ekologiczny transport miejski, koleje.
Głównym celem nowego PPW+ będzie utrwalanie warunków sprzyjających konkurencyjności gospodarki oraz wyższej jakości życia w Polsce Wschodniej. Budżet programu wyniesie 11,4 mld zł.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl