Kilka godzin trwały dyskusje i głosowania radnych w sprawie zmian w systemie szkolnictwa ponadgimnazjalnego w Białymstoku. Bez emocji podjęto uchwały dotyczące wygaszania liceów profilowanych, liceów i techników uzupełniających oraz szkół średnich dla dorosłych. Wynika to ze zmian w polskim systemie oświaty, w którym nie będzie tego typu placówek.
Na wniosek prezydenta miasta zdjęto z porządku obrad projekt uchwały, według którego XIII liceum z klasami short tracku z ul. Konopnickiej zostałoby przeniesione do Zespołu Szkół Rolniczych na Dojlidach. Prezydent optował natomiast za wygaszeniem Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego. Jednak na wniosek radnych PiS i PO prezydencki projekt wykreślono z porządku obrad. Na razie więc studium będzie nadal prowadziło nabór uczniów.
Na likwidację pozostałych placówek większość radnych wyraziła zgodę. Decyzje zapadały głosami Platformy Obywatelskiej. Radni Prawa i Sprawiedliwości oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej byli im przeciwni.
- Gdy przychodzi podejmować trudne decyzje opozycja jest przeciw z zasady - twierdził wiceprezydent Adam Poliński. Jego zdaniem zmiany na białostockiej mapie szkół są konieczne, choć decydować o nich nie jest łatwo. - Baza szkół zawodowych jest na 25 tys. uczniów, dziś jest 10 tys., a będzie 8 tys. Czy jest sens ją utrzymywać? - mówił Poliński i dodawał, że zmiany mają przede wszystkim wzmocnić szkolnictwo zawodowe.
Najwięcej emocji wzbudziła likwidacja XVI LO przy ul. Sokólskiej. Decyzji głośno sprzeciwiali się przysłuchujący się obradom uczniowie i nauczyciele, którzy podkreślali, że nie było problemu z naborem do szkoły, oferującej atrakcyjną naukę w klasach mundurowych.
Większość radnych zagłosowało za rozwiązaniem Zespołu Szkół przy ul. Zwycięstwa i przeniesieniem funkcjonującego tam X LO do Zespołu Szkół na Antoniuku Fabrycznym, gdzie działać będzie też IX LO. W przyszłości być może dojdzie do połączenia obu tych ogólniaków.
Siedziba po ZS przy ul. Zwycięstwa ma być zaś przeznaczona na potrzeby narzekającej na warunki lokalowe szkoły specjalnej z ul. Lipowej. Jak mówi Alicja Geniusz, dyrektor tej placówki, budynek z salą gimnastyczną, internatem i większą liczbą sal lekcyjnych jest niezbędny, by jej uczniowie uczyli się w godnych warunkach.
15 głosami "za", a 7 "przeciw" radni zadecydowali również o likwidacji Zespołu Szkół przy ul. Letniej. Większość radnych poparła także planowane likwidacje Zespołu Szkół nr 6 przy ul. Transportowej i Zespołu Szkół nr 4 przy ul. Pogodnej.
Podjęte przez radę miejską uchwały są na razie intencyjnymi. Teraz projekty trafią do kuratora oświaty. Po uzyskaniu jego opinii radni zadecydują ostatecznie o likwidacji placówek. Według zapowiedzi ma to nastąpić jeszcze w kwietniu.