Dom

Mikroapartamenty jako inwestycja. Czego można się spodziewać?

2019.01.21 09:06
Dochód z najmu, zysk wynikający ze wzrostu wartości mieszkania, ale też zwrot VAT i stosunkowo nieduży wkład własny – inwestowanie w mikroapartamenty to opcja zdecydowanie do rozważenia.
Mikroapartamenty jako inwestycja. Czego można się spodziewać?

Mikroapartamenty - to się opłaca!

Mikroapartamenty buduje się głównie z myślą o młodych ludziach, studentach, którzy poszukują mieszkań (o niewielkich metrażach) położonych w centrach miast. Szybko okazało się, że takie małe lokale budzą zainteresowanie również u inwestorów. I to nie tylko tych, którzy wiedzą, że lokowanie kapitału w nieruchomościach jest nie tylko intratne, ale i bezpieczne.

Kupując mikroapartament dla dziecka, mieszkanie można później sprzedać albo wynajmować. Podczas roku akademickiego lokal zajmą studenci, a kiedy wyjadą na wakacje, można go krótkoterminowo udostępnić również biznesmenom czy turystom. A jeżeli zawrzemy umowę z wyspecjalizowaną w zarządzaniu nieruchomościami firmą – tzw. operatorem - nie będziemy musieli zabiegać o lokatorów. Operator zajmie się rozliczaniem mediów, szukaniem najemców czy windykowaniem należności.

Ponadto osoby, które zdecydują się na zakup mikroapartamentu, mogą liczyć nie tylko na dochód wynikający z najmu, ale też na wzrost wartości mieszkania w czasie. Specjaliści podkreślają, że inwestor otrzymuje zwrot wartości lokalu w wysokości 9-10% w skali roku, podczas gdy lokata bankowa to zwykle ok. 4%. Pojawia się zatem stałe i regularne źródło zarobku.

Inwestycję w mikroapartamenty warto rozważyć również ze względu na ich cenę. Owszem, nabywca musi wyłożyć około 100-150 tys. zł. Jednak kiedy tę kwotę zestawimy z cenami standardowych mieszkań (średnio 200-300 tys. zł) oraz dosyć wysokimi, miesięcznymi kosztami utrzymania, okaże się, że mamy do czynienia z atrakcyjną propozycją.

Mikroapartamenty to bardzo dobra opcja zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych osób, które chcą pomnażać swoje inwestycyjne zdobycze. To także rozsądne rozwiązanie dla tych, którzy nie zamierzają, z różnych powodów, przeznaczać na nieruchomość dużych kwot. To całkiem przyjemna i łatwa szansa na zdobycie dodatkowych pieniędzy, które później można przeznaczyć chociażby na zabezpieczenie emerytury.

Co z tym VAT-em?

Inwestycja w mikroapartamenty daje również możliwość odliczenia podatku VAT (23%) przy zakupie lokalu. Należy także pamiętać, że odliczenie dotyczy nie tylko ceny zakupu mieszkania, ale również ceny nabycia wyposażenia. Dlatego całkowity zwrot podatku VAT wraz z uwzględnieniem stosunkowo niskiej kwoty, która potrzebna jest, żeby stać się posiadaczem tej małej przestrzeni, oznacza zwrot włożonego kapitału w krótkim czasie. Tym bardziej, że mechanizm ten nie działa na taką skalę w przypadku standardowych mieszkań.

Jeżeli kupimy mikroapartament po to, aby go wynająć i jeszcze przed dokonaniem transakcji zarejestrujemy się jako płatnik podatku VAT (nie ma tu wymogu otwierania działalności gospodarczej), to w momencie wystawienia pierwszej faktury z tytułu najmu mamy prawo wystąpić do urzędu skarbowego z wnioskiem o zwrot podatku VAT, który został uiszczony w momencie nabycia mikroapartamentu.

I to jeszcze nie wszystko, ponieważ poza zwrotem podatku VAT możliwe jest również zastosowanie podwyższonych, tzw. indywidualnych, stawek amortyzacji. Jeżeli będzie to np. stawka na poziomie 10%, nieruchomość zostanie całkowicie zamortyzowana po 10 latach, licząc od chwili nabycia.
Eksperci wyjaśniają również, że jeśli koszty zakupu mikroapartamentu są we właściwej proporcji do ceny najmu, to kwoty związane z uzyskaniem przychodu (w formie amortyzacji) zrównoważą dochody wynikające z tytułu najmu. Jeżeli tak się stanie, podatek dochodowy nie pojawi się lub będzie opiewał na symboliczną kwotę.

Małe mieszkania również w Białymstoku

Jest też kolejna dobra wiadomość. Inwestorzy ze stolicy Podlasia i całego regionu mogą już zacierać ręce, ponieważ mikroapartamenty powstają również w Białymstoku (przy ul. Wyszyńskiego). To lokalizacja blisko dworców PKS i PKP z szybkim i łatwym dostępem do szkół, przychodni, licznych punktów handlowych oraz terenów zielonych.

Każdy ze Starto, bo tak nazywają się białostockie mikroapartamenty, będzie miał powierzchnię 25 m kw. Na przestrzeń tę złożą się łazienka z miejscem na pralkę oraz salon z aneksem kuchennym, balkon zapewni dodatkowe 5 m kw. Mikroapartamenty w Białymstoku buduje firma Rogowski Development. Więcej informacji o inwestycji można znaleźć tu: Mikroapartamenty Starto.

Zobacz też: Mikroapartamenty. Małe mieszkania z dużym potencjałem, Mikroapartamenty. Małe, modne i wygodne mieszkania dla studentów

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1825 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39