W 2016 r. (najnowsze dane) województwo podlaskie zamieszkiwało prawie 1,2 mln osób. To ok. 3,1% ludności kraju. Większość, bo 60%, mieszkańców regionu żyje w miastach. Oczywiście w woj. mazowieckim i śląskim odsetek ten jest znacznie wyższy. Z drugiej strony zaś np. w województwach świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim miejscem zamieszkania są częściej obszary wiejskie niż miasta.
W Podlaskiem zagęszczenie ludności wynosi 59 osób na km. Powoduje to, że jesteśmy województwem o najmniejszej gęstości zaludnienia w Polsce.
Poza tym w 2016 r., w Podlaskiem, urodziło się ponad 11 tys. dzieci. Natomiast ogólny współczynnik płodności wyniósł 40 urodzeń żywych na 1000 kobiet w wieku rozrodczym. Był to szósty najwyższy taki wskaźnik wśród polskich województw.
Co ciekawe, z drugiej strony, współczynnik zgonów niemowląt, u nas, we wspomnianym czasie to 3 zgony na 1000 urodzeń żywych. Tym samym jest to jedna z najniższych wartości w kraju.
Ogólnie struktura ludności województwa podlaskiego, pod względem wieku, jest zbliżona do struktury ludności Polski. W 2016 r. w naszej populacji, było 16% osób w wieku 65 lat i więcej (196 tys.), 64% osób z przedziału 20–64 lata (758 tys.) oraz 19% tych najmłodszych, tj. do 19. roku życia (232 tys.). Natomiast ludność w wieku 85+ to 28 tys. osób, co stanowiło wówczas 14% populacji w wieku 65 lat i więcej. W Podlaskiem przekraczamy więc średnią wartość dla Polski (11%). Oznacza to, że wzrost udziału osób 80-85 lat jest u nas bardziej zaawansowany i dynamiczny niż w skali kraju.
Natomiast, kiedy przeanalizuje się strukturę ludności pod kątem płci i wieku, zobaczyć można, że w regionie mamy nadwyżkę liczby mężczyzn nad kobietami w grupach wieku do 54. roku życia, w starszych - relacja ta jest odwrotna.
Dane pochodzą z najnowszych, zaktualizowanych map potrzeb zdrowotnych przygotowywanych przez resort zdrowia na podstawie danych głównie z NFZ.
dorota.marianska@bialystokonline.pl