Miejsca pracy, szkoły i komunikacja - tu chce inwestować Białostocki Obszar Funkcjonalny

2014.08.14 00:00
Tworzenie terenów inwestycyjnych, rozwój komunikacji oraz szkolnictwo zawodowe - to najważniejsze obszary, w których będą wspólnie inwestować miejscowości tworzące Białostocki Obszar Funkcjonalny.
Miejsca pracy, szkoły i komunikacja - tu chce inwestować Białostocki Obszar Funkcjonalny
Białostocki Obszar Funkcjonalny to 411 tys. mieszkańców i 9% powieszchni województwa

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to nowy instrument Unii Europejskiej, z którego samorządy skorzystają w latach 2014–2020. Przy jego pomocy miasta wraz z otaczającymi je gminami będą mogły finansować wspólne działania służące wszystkim mieszkańcom tych gmin.

- Cieszymy się, że Unia Europejska dostrzegła ten problem, że duże miasta i okalające je miejscowości są ze sobą powiązane - mówi wójt gminy Juchnowiec Kościelny Krzysztof Marcinowicz.

Między innymi, by korzystać z nowych środków unijnych utworzono Białostocki Obszar Funkcjonalny, który tworzy Białystok i otaczające go gminy: Wasilków, Czarna Białostocka, Supraśl, Zabłudów, Juchnowiec Kościelny, Turośń Kościelna, Łapy, Choroszcz oraz Dobrzyniewo Duże.

Teraz powstała strategia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego.

- Wybraliśmy jako najistotniejsze elementy wspólne myślenie o miejscach pracy, czyli tworzenie warunków dla nowych miejsc pracy i uzbrajanie terenów inwestycyjnych w Białymstoku i sąsiednich gminach - mówi zastępca prezydenta Białegostoku Adam Poliński. - Drugie działanie to poprawa infrastruktury w edukacji. Wybraliśmy szkolnictwo zawodowe i przedszkola w gminach okalających - dodaje Poliński.

Trzecim z najważniejszych elementów jest komunikacja miejska.

Oprócz tego gminy tworzące Białostocki Obszar Funkcjonalny mają wspólnie działać na rzecz dostępności kultury (tu mowa np. o budowie Muzeum Pamięci Sybiru i Galerii Arsenał), rewitalizacji społecznej i fizycznej (to działania na rzecz niepełnosprawnych) oraz gospodarki niskoemisyjnej i ochrony środowiska.

- Dla nas ważna jest infrastruktura i dojazd - wymienia zastępca burmistrza Czarnej Białostockiej Agnieszka Tarkawian. Jak mówi, nie raz doświadczono, że o ile inwestorzy wiedzą o tym, że dojazd do Białegostoku jest już dobry, to do mniejszych miejscowości nie. Dlatego też je omijają.

Opracowana teraz strategia będzie jeszcze zatwierdzana przez Brukselę. Najpierw jednak zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne jej projektu z mieszkańcami. Spotkanie konsultacyjne odbędzie się 27 sierpnia, o godzinie 16.00 w Auli Wydziału Prawa UwB przy ul. Mickiewicza.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1418 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39