Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru przejdzie ulicami Białegostoku

2019.09.04 18:06
Już po raz 19. w Białymstoku zorganizowany zostanie Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru. Odbędzie się on w piątek, ale uroczystości rozpoczną się już dzień wcześniej.
Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru przejdzie ulicami Białegostoku
Fot: UM Białystok

W najbliższy czwartek, 5 września, rozpoczną się w Białymstoku uroczystości poprzedzające XIX Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru, który przejdzie ulicami miasta 6 września (piątek). W ten sposób utrwalana jest pamięć o tragicznych losach obywateli polskich zesłanych do Rosji, a później Związku Radzieckiego, na przestrzeni XVIII-XX w. Marsz jest żywym znakiem pamięci polskiej Golgoty Wschodu.

Jesteśmy to winni zesłańcom

Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru to jedyne tego typu wydarzenie w Polsce. Organizowane jest w Białymstoku od 19 lat. Tegoroczna uroczystość odbędzie się w piątek 6 września. Zbiórka uczestników marszu przy Pomniku Katyńskim o godz. 10.00 (ul. Podleśna). Później nastąpi przemarsz ulicami Świętojańską, Branickiego, Piastowską – do kościoła pw. Ducha Świętego przy ul. Sybiraków 2. Marsz poprzedzi święta liturgia w cerkwi katedralnej św. Mikołaja celebrowana przez arcybiskupa białostockiego i gdańskiego Jakuba, która rozpocznie się o godz. 7.30. Po zakończeniu marszu, o godz. 11.30, rozpocznie się msza święta w kościele pw. Ducha Świętego, celebrowana przez arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego.

Po mszy, o godz. 12.30, odbędą się uroczystości przy Pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka, które zakończy apel pamięci i salwa honorowa. W tym miejscu zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze.

– Co roku organizujemy wiele uroczystości upamiętniających losy Polaków zesłanych na Sybir, ale marsz jest największą z nich. To w naszym mieście powstaje też Muzeum Pamięci Sybiru. Jesteśmy to winni zesłańcom, bo w Białymstoku i na całym Podlasiu pamięć o wywózkach jest szczególnie silna. Masowe wywózki w latach czterdziestych XX wieku, podczas których deportowano setki tysięcy ludzi, najmocniej dotknęły Polaków zamieszkujących wschodnie tereny Rzeczypospolitej. Chcemy, aby dzięki tym wydarzeniom pamięć o tragedii Sybiraków żyła i łączyła kolejne pokolenia – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Uroczystości od czwartku

W przeddzień marszu, w czwartek 5 września, zaplanowano zwiedzanie ekspozycji w Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. Sienkiewicza 26, a także w dolnej części kościoła pw. Ducha Świętego przy ul. Sybiraków 2. Wieczorem, o godz. 19.00, organizatorzy zapraszają do sali Forum przy ul. Legionowej 5 na koncert Grażyny Łobaszewskiej.

W tym dorocznym wydarzeniu zawsze bierze udział kilkanaście tysięcy osób – Sybiracy i ich potomkowie, kombatanci, mieszkańcy Białegostoku, jak również młodzież szkolna i harcerze. Co roku przyjeżdżają goście nie tylko z Europy, ale i innych kontynentów. Organizatorami marszu są m.in. Związek Sybiraków, Muzeum Pamięci Sybiru, Urząd Miejski w Białymstoku oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl
1387 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39