W trakcie dwudniowych obrad osoby zawodowo zajmujące się ochroną i rewaloryzacją parków zabytkowych będą dyskutować na temat prac prowadzonych przy pałacu Branickich oraz o problemach związanych z dawnymi ogrodami całej Europy.
Międzynarodowa konferencja "Parki i ogrody zabytkowe - ochrona i konserwacja. Ogród Branickich w Białymstoku, historia rewaloryzacji" od razu po ogłoszeniu pomysłu jej organizacji cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno w kraju, jak i za granicą.
Wszystkie przewidziane przez organizatorów miejsca już w czerwcu zostały zarezerwowane. Do pałacu Branickich przyjedzie 158 osób - naukowcy z całej Polski: Szczecina, Poznania, Wrocławia, Wałbrzycha, Zielonej Góry, Krakowa, Starego Sącza, Rzeszowa, Przemyśla, Lublina, Tarnobrzegu, Łodzi, Częstochowy, Torunia, Bydgoszczy, Łomży, Suwałk, Olsztyna i Trójmiasta oraz goście z Hiszpanii, Austrii, Niemiec i Litwy. Swoje referaty wygłoszą m.in. - po raz pierwszy od czasów Branickiego przybyły do Białegostoku na zaproszenie władz miasta - gość z Wersalu oraz badacze ze Szwecji czy z Niemiec.
Obrady to oprócz doborowego towarzystwa naukowców, którzy zagoszczą w Białymstoku, także promocja miasta. Informacje o konferencji i jej program rozesłano do specjalistycznych wydawnictw i portali zajmujących się historią, zabytkami i architekturą. Większość z tych odbiorców na swoich łamach je rozpropagowało. Dodatkowo przybyli goście poznają Białystok i jego okolice (zaplanowano zwiedzanie Choroszczy i Supraśla).