Fundacja im. Stefana Batorego rozpoczyna nabór do kolejnej już edycji akcji Masz Głos, w ramach której mieszkańcy aktywnie działają na rzecz swojego otoczenia i realnie wpływają na decyzje władz samorządowych. Angażują się w życie swojej społeczności, swoje pomysły realizują m.in. poprzez budżet obywatelski czy uchwały o inicjatywie lokalnej.
Do ich sukcesów można zaliczyć remonty plaż miejskich, otwieranie osiedlowych świetlic, prowadzenie warsztatów pisania projektów czy relacjonowanie na żywo sesji rady, jak też różnych festynów i wydarzeń. To także satysfakcja z ulepszania swoich miejscowości i gmin.
Udział w akcji jest szansą na uzyskanie wsparcia ekspertów np. w planowaniu i realizacji działań, porad i darmowych publikacji, na udział w szkoleniach, wymianę doświadczeń z uczestnikami z całej Polski, a także możliwość zdobycia minigrantu i nagrody Super Samorząd.
Dzięki "maszgłosowcom" utworzono np. Punkt Informacji dla Młodych Liderów i osób aktywnie działających na rzecz lokalnego społeczeństwa czy Klub Seniora w Turośni Kościelnej.
- Bez samorządu nie byłoby tego, co się dzieje, ale bez mieszkańców nie byłoby samorządu! – podsumowały pracownice Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin im. Jakuba Wojciechowskiego, która w 2016 r. w ramach akcji wywalczyła nagrodę Super Samorząd.
Do udziału w akcji zaproszeni są wszyscy mieszkańcy i mieszkanki - grupy nieformalne, organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, uniwersytety trzeciego wieku, rady młodzieżowe, biblioteki, szkoły, lokalne gazety i portale informacyjne. Udział jest bezpłatny.
Dla zainteresowanych w czwartek (15.09) organizowane jest bezpłatne szkolenie otwarte w Białymstoku pt. "Jak zmienić swoją gminę? Jak wpływać na decyzje władz samorządowych? Jakimi narzędziami dysponują mieszkańcy?". Trzeba się na nie wcześniej zapisać - poprzez formularz na stronie internetowej akcji.
Osoby zdecydowane udziałem w akcji muszą się zarejestrować do 30 września.
Akcja Masz Głos wspiera mieszkańców i mieszkanki z całej Polski w działaniu na rzecz najbliższego otoczenia, we współpracy z władzami lokalnymi. Przypomina, że mają oni prawo decydować o tym, co dzieje się wokół nich, bo samorząd to także wszyscy mieszkańcy i mieszkanki. Od 2002 r. zaangażowało się ponad 1700 grup, organizacji i instytucji z ponad 850 gmin w całej Polsce.
ewa.r@bialystokonline.pl