Projekt za ponad 2,4 mln zł
Naukowcy z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej pracują nad projektem przeniesienia techniki malarskiej do aplikacji internetowej.
Budżet wynosi ponad 2,4 mln zł – z czego w części został dofinansowany z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.
Sztuka malarstwa w aplikacji
Nowoczesny projekt polega na przeniesieniu do świata cyfrowego dawnych technik malarskich. Dzięki badaniom spektrofotometrycznym, naukowcy ustalą w jaki sposób Rembrandt, da Vinci czy Tycjan uzyskiwali nadzwyczajne kolory w swoich obrazach.
Politechnika współpracuje z krakowską firmą Painters, która na podstawie ich badań opracuje aplikację. Ma ona na celu odwzorować cechy tradycyjnego malarstwa olejnego w świecie cyfrowym.
Czasochłonna technika
Laserunek jest bardzo czasochłonny i mało używany w dzisiejszych czasach. Mistrzowie malarstwa jak Vermeer, da Vinci czy Tycjan w swoich obrazach stosowali tę technikę, dzięki czemu ich dzieła są słynne na całym świecie. Polega na nakładaniu warstw farb na wyschniętą już poprzednią warstwę, z użyciem odpowiednich pigmentów.
- To kosztowna i czasochłonna technika, w której błędów nie da się cofnąć. Stąd pomysł przeniesienia jej do przestrzeni wirtualnej – mówi Aleksandra Toczydłowska p.o. rzecznika prasowego Politechniki Białostockiej.
Dzięki aplikacji, studenci sztuk pięknych, jak i artyści będą mogli nauczyć się laserunkowego malarstwa.
24@bialystokonline.pl