Małe ukąszenie, a może być duży problem. Kleszcze w natarciu

2021.03.29 08:17
Idąc na spacer do lasu, do parku czy na łąkę, pamiętajcie o odpowiednim ubraniu i zabezpieczeniu, np. w formie środków przeciw kleszczom. Te szkodliwe dla ludzi pajęczaki już czyhają na spacerowiczów.
Małe ukąszenie, a może być duży problem. Kleszcze w natarciu
Fot: Nadleśnictwo Dojlidy, Lasy Państwowe/Facebook

Wiosna to czas sprzyjający zwłaszcza leśnym spacerom. Pamiętajcie jednak, by idąc do lasu czy parku odpowiednio się zabezpieczyć przez ewentualnym "spotkaniem" z kleszczami.

Leśnicy zalecają, aby przed wyjściem do paru czy lasu możliwie szczelnie okryć ciało (koszula z długim rękawem, długie spodnie, zakryte buty) i zastosować środki przeciw kleszczom dostępne w aptece. Zaś po powrocie z lasu trzeba zdjąć ubranie i dokładnie je wytrzepać, a także obejrzeć całe ciało.

Warto pamiętać, że kleszcze najczęściej wbijają się w miejsca, gdzie mamy najcieńszy naskórek. Lubią "lokować się":

- za uszami,
- na szyi,
- pod pachami,
- w zgięciach ręki,
- okolicach pępka,
- pod kolanami,
- w pachwinach
- w okolicach ścięgna Achillesa.

Jak usunąć kleszcza?

Jeśli zauważysz wbitego kleszcza, nie smaruj go żadnymi specyfikami, nie przypalaj, ani nie szarp na boki. Aby usunąć kleszcza użyj pensety. Złap go tuż przy skórze i pociągnij lekko, ale zdecydowanie do góry. Sprawdź dokładnie czy został usunięty w całości. Po wyjęciu tego szkodnika, dokładnie umyj ręce, a rankę po ukąszeniu zdezynfekuj, np. spirytusem. Przez następne 30 dni obserwuj miejsce po ukąszeniu kleszcza. W razie pojawienia się na nim kolistego zaczerwienienia, od razu zgłoś się do lekarza.

Zarażone kleszcze oprócz boreliozy przenoszą też wirusowe zapalenie mózgu, babeszjozę (to choroba groźna zwłaszcza dla psów, zarażony nią pies ma m.in. trudności z oddychaniem), bartonelozę (jedna z odzwierzęcych chorób zakaźnych) i anaplazmozę (również choroba przenoszona przez kleszcze).

Fakty i mity na temat boreliozy

Nieprawdą jest, że każdy kleszcz przenosi boreliozę i, że przed tą chorobą można się zaszczepić. Istnieje tylko szczepionka przeciw odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych. A około 30% kleszczy jest nosicielami krętka borelii. Samo ukłucie kleszcza nie oznacza jeszcze infekcji, żeby doszło do zakażenia kleszcz musi pozostawać w skórze od 24 do 48 godzin. Po ukąszeniu kleszcza rumień o średnicy około 5 cm pojawia się w okresie od 1-2 dni do nawet 3 tygodniu po ukąszeniu. Nie swędzi, a natychmiastowe zaczerwienienie oznacza reakcję alergiczną lub ślad po ugryzieniu innego owada.

Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, borelioza jest najczęściej stwierdzaną chorobą odkleszczową. Przebiega w 2 fazach - wczesnej, trwającej od kilku tygodni od zakażenia i późnej, mogącej trwać nawet lata. Wśród najczęstszych jej objawów wymienia się: rumień, bóle korzonków i zapalenie stawów kolanowych.

Paulina Górska
paulina.gorska@bialystokonline.pl

663 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39