Nominowanych do Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci jest 13 książek. Wśród nich jedna związana - za sprawą autora - z naszym regionem. To "Kościsko" napisane i narysowane przez pochodzącego z Suwałk Karola "KaeReLa" Kalinowskiego.
- Fascynujący świat mitologii słowiańskiej. Najlepszy dowód na to, że komiksy warto traktować poważnie. Oczywiście poza momentami, w których mają nas śmieszyć. Gdyby leszy, południca, licho czy zmora szukali portrecisty, na pewno zgłosiliby się do "KaeRela". To cudowna książka. Pełna humoru, a zarazem mądra, ciepła i wzruszająca - czytamy w uzasadnieniu nominacji.
"Kościsko" przełamuje bariery
- "Kościsko" wśród nominacji do Nagrody Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Książki dla Dzieci w 2016 r. Jestem szczerze i podwójnie wzruszony. Każdy twórca komiksów będzie wiedział dlaczego. Coś jakby pękło. Okazuje się, że nagrody są dwie - jedną przyzna jury, ale druga jest w Waszych rękach. Wybierzecie najlepszy tytuł. Jeżeli będzie to "Kościsko" - będzie mi niezmiernie miło - napisał na Facebooku Karol Kalinowski, tworzący pod pseudonimem "KaeReL".
Pisząc o tym, że coś pękło, ma zapewne na myśli fakt, że komiksy często traktowane są w plebiscytach po macoszemu. "KaeReLowi" udało się przebić. Ale to nie dziwi. Jego "Kościsko" to doskonale skrojona historia, w której realia mieszają się ze światem wierzeń. O czym w ogóle jest?
- Ojciec z synem przyjeżdżają do małego miasteczka, tytułowego Kościska. Niewiele wiemy o ich przeszłości, ale najwyraźniej los ich nie oszczędzał. Teraz marzy im się nowy początek i mają nadzieję, że w tym miejscu wszystko pójdzie dobrze. Szczególnie, że ojciec już pierwszego dnia dostaje pracę w lokalnej bibliotece. Jej dyrektor wygląda co prawda dziwne, ale jego zachowanie nie budzi żadnych podejrzeń. Szybko się jednak okazuje, że całe Kościsko jest odrobinę dziwne, a mało kto jest tym, za kogo się podaje... - tak reklamuje komiks wydawca, wydawnictwo Kultura Gniewu.
13 nominacji
Pozostałe nominowane do nagrody tytuły to: "Raz, dwa, TRZY - mówimy" Joanny Bartosik, "Więcej niż klub" Pawła Beręsewicza z ilustracjami Elżbiety Chojny, napisany też przez Beręsewicza, "Poczet psujów polskich" z ilustracjami Nikoli Kucharskiej, "Na Giewont się patrzy" Barbary Caillot-Dubus i Aleksandry Karkowskiej, "Praktyczny pan" Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel z ilustracjami Adama Pękalskiego, "Szopięta" Ewy Kozyry-Pawlak, "Wędrówka Nabu" Jarosława Mikołajewskiego ilustrowana przez Joannę Rusinek, "Pan B. zdziwił się nieco, ale nie widział powodu, by negować fakty" Zbigniewa Naszkowskiego z ilustracjami Marii Ekier, "Bozie, czyli jak wygląda Bóg" Karoliny Oponowicz i Joanny Rzezak, "Gry i zabawy z dawnych lat" Katarzyny Piętki i Agaty Raczyńskiej, "Teatr niewidzialnych dzieci" Marcina Szczygielskiego oraz "Spacerkiem przez rok" Małgorzaty Strzałkowskiej zilustrowana przez Elżbietę Wasiuczyńską.
- Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci to od tego roku nie jedna a dwie nagrody! O tym, w czyje ręce trafi jedyna w swoim rodzaju statuetka Ferdynanda Wspaniałego oraz nagroda pieniężna, zadecyduje jury, a Wy, drogie mole książkowe w głosowaniu przyznacie Nagrodę Czytelników! - zachęcają do głosowania czytelników organizatorzy konkursu.
Głosowanie już ruszyło. Formularz można znaleźć na stronie Festiwalu Literatury dla Dzieci. Fundatorem nagrody jest Kraków Miasto Literatury UNESCO.
anna.d@bialystokonline.pl