Od 1 czerwca do 31 sierpnia liczba wypadków na przejazdach w porównaniu z rokiem ubiegłym spadła z 75 do 51. W zdarzeniach rannych zostało 7 osób a 10 poniosło śmierć. Analogicznie w 2013 r. poszkodowanych zostało 10 osób a 20 zginęło. Przyczyną wszystkich wakacyjnych tragedii na skrzyżowaniu toru i drogi był brak ostrożności kierowców.
Od czerwca szczególnie intensywnie prowadzona była kampania społeczna Bezpieczny przejazd – "Zatrzymaj się i żyj!".
- Tegoroczną kampanię rozpoczęliśmy symulacjami wypadków na przejazdach w 23 miejscowościach. To było ostrzeżenie przed brawurą i apel o właściwe, zgodne z przepisami zachowanie kierowców na przejazdach kolejowo–drogowych. Wydarzeniom towarzyszyły prelekcje, dyskusje i spotkania – mówi Andrzej Pawłowski, wiceprezes zarządu PLK.
Straż Ochrony Kolei, policja i pracownicy PLK w ciągu trzech miesięcy w 160 miejscowościach przeprowadzili akcję "Bezpieczny piątek". Funkcjonariusze obserwowali zachowanie kierowców, pouczali, bądź karali mandatami osoby łamiące przepisy. PLK udostępniła także spoty filmowe – apel o zachowanie bezpieczeństwa na przejazdach i niewchodzenie na tory w miejscach niedozwolonych.
Poza działaniami prewencyjnymi, edukacyjnymi oraz informacyjnymi, na poprawę bezpieczeństwa na przejazdach wpływ mają modernizacja jezdni, montaż nowych urządzeń sygnalizacji czy objęcie obiektów monitoringiem.
W 2012 wdrożono kompleksowy program poprawy bezpieczeństwa. Obejmuje on ponad 200 inicjatyw w czterech obszarach: inwestycje, działania pracownicze, organizacyjne, techniczne. Wśród nich jest m.in. program modernizacji 1300 przejazdów kolejowo–drogowych w latach 2012–2014 o wartości 1 mld zł.
ewelina.s@bialystokonline.pl