"Życie składa się i z sacrum i z profanum"
W tegorocznym konkursie uczniowie Ogólnopolskiej Olimpiady Prawosławnej Wiedzy Religijnej musieli zmierzyć się z tematem: "Doświadczenie świętości i męczeństwa w prawosławiu postrzegane przez pryzmat chrześcijańskiej myśli teologicznej".
- Temat był bardzo trudny. Trzeba zdiagnozować problem, a później go oprzeć o naukę, znaleźć odpowiednie argumenty - mówił prezydent Tadeusz Truskolaski. - Na pewno trzeba było dużo czytać, na pewno trzeba było dużo myśleć i posiadać ogromną wiedzę. Serdecznie gratuluję wszystkim zwycięzcom - dodał wręczając nagrody laureatom.
Olimpiada miała trzy etapy. Etap pierwszy odbywa się w kilkunastu miastach w Polsce w tym samym czasie. Etap okręgowy przeprowadzony jest w formie testu pisemnego, natomiast etap centralny składa się z dwóch części: pisemnego testu i ustnej wypowiedzi, a odbywa się w Białymstoku.
- Mam nadzieję, że będzie to dla was takie doświadczenie które pozwoli później rozwijać umiejętność uczenia się, która będzie wykorzystana w dalszej karierze czy to po tej stronie bardziej religijnej czy bardziej świeckiej, bo życie składa się i z sacrum i z profanum i trzeba umieć to pogodzić - podkreślał prezydent miasta.
Pięcioro laureatów
Pierwsze miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Prawosławnej Wiedzy Religijnej zajęła Gabriela Tokajuk, uczennica II liceum Ogólnokształcącego im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku, która uzyskała wynik 95,5%.
Drugie miejsce ex aequo zajęli: Natalia Demczuk z II LO w Białymstoku, Jakub Kurianowicz z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej i Tomasz Wasiluk z VI LO im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku. Cała trójka uzyskała wynik 94,5%.
Trzecie miejsce zajął Tomasz Musiuk z Akademickiego LO Politechniki Białostockiej. Uzyskał 93%.
- Te pierwsze trzy miejsca, te pięć osób to tylko wierzchołek góry lodowej który przeszedł przez nasze ręce. Chcieliśmy im zaszczepić obraz świetności, bo on jest potrzebny nie tylko w sferze duchowej, ale również i w codziennej sferze życia. Ci święci to przykład tego, jak można połączyć to co cesarskie i to co boskie w życiu - skomentował ks. Mirosław Filimoniuk, sekretarz Ogólnopolskiej Olimpiady Prawosławnej Wiedzy Religijnej.
Organizatorem olimpiady od 19 lat jest Katedra Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku. Uczestnikami mogą być uczniowie wszystkich typów szkół ponad-podstawowych i szkół średnich dla młodzieży, uczęszczający na lekcje religii prawosławnej.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl