Leczenie bólu w Białymstoku. Jak to wygląda w praktyce?

2018.04.26 08:11
Ustawodawca dał pacjentom prawo do leczenia bólu. Gdzie w Białymstoku mogą oni najpełniej z niego skorzystać?
Leczenie bólu w Białymstoku. Jak to wygląda w praktyce?
Fot: pixabay.com

11 maja 2017 r. weszła w życie ustawa, która daje każdemu pacjentowi prawo do leczenia bólu. Ma ono być realizowane zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, bez względu na źródło bólu, wiek chorego i miejsce pobytu.

W ostatnim czasie Sieć Obywatelska Watchdog (społecznicy, którzy działają od 2003 r.) zapytała szpitale z Białegostoku (tj. szpital MSWiA, szpital miejski im. PCK, szpital wojewódzki, szpital dziecięcy, Uniwersytecki Szpital Kliniczny oraz Białostockie Centrum Onkologii) czy realizują wytyczne, które wprowadził ustawodawca.

Placówki udzielały informacji dotyczących m.in. takich kwestii jak: funkcjonowanie interdyscyplinarnego zespołu leczenia bólu, stosowanie niefarmakologicznych metod leczenia, posiadanie poradni leczenia bólu oraz przeszkolenie personelu.

Leczenie bólu w praktyce

Okazuje się, że interdyscyplinarny zespół leczenia bólu funkcjonuje w szpitalu MSWiA, szpitalu wojewódzkim, Białostockim Centrum Onkologii oraz w UDSK. Natomiast w szpitalu miejskim nie powołano takiego zespołu, ponieważ - jak wytłumaczyła placówka - są tu dwa oddziały chorób wewnętrznych i jednocześnie nie ma oddziałów zabiegowych.

Jeżeli zaś chodzi o kwestię stosowania niefarmakologicznych metod leczenia bólu, w szpitalu MSWiA odbywa się to w postaci zabiegów fizykoterapeutycznych. Ze sposobów niefarmakologicznych korzystają także lekarze w szpitalu wojewódzkim oraz w BCO (m.in. radioterapia paliatywna, elektroterapia, krioterapia). Natomiast metod tego rodzaju nie używają szpital miejski oraz UDSK.

Kolejna rzecz. Poradnię leczenia bólu znajdziemy tylko w szpitalu wojewódzkim. Pozostałe placówki takiego miejsca nie mają, przy czym centrum onkologii wyjaśniło, że tu konsultacje dotyczące tego zagadnienia odbywają się w poradni anestezjologicznej.

Nie wszyscy są przygotowani

A na koniec: przeszkolenie personelu. SP ZOZ MSWiA w Białymstoku nie przeprowadzał szkoleń z leczenia bólu. Jednak dyrektor Jarosław Tałałaj zaznaczył, że "ostatnie szkolenie indywidualne zorganizowane przez pracownika odbyło się 12 listopada 2016 r. Tematem konferencji szkoleniowej było leczenie bólu, objawy somatyczne oraz postępowanie terapeutyczne u pacjentów hospitalizowanych". Szpital miejski zaś wskazał, że szkolenia tego rodzaju odbywają się w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych.

Z drugiej strony problemów z leczeniem bólu nie będzie miał personel szpitala wojewódzkiego oraz Białostockiego Centrum Onkologii (ostatni kurs miał tu miejsce w styczniu). Co innego - Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny - gdzie doskonalenia z tego zakresu nie było.

Poza tym wyjaśnienia wymaga jeszcze jedna rzecz. Dlaczego nie wspominamy o Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku? Z bardzo prostego powodu. Placówka nie zareagowała na wniosek o udostępnienie informacji publicznej złożony przez Sieć WatchDog.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

Polecamy
Electromax
Electromaxul. Szosa Baranowicka 92
15-509 Białystok-Sobolewo
www.electromax.pl

Więcej informacji
1329 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39