Jeżeli zastanawiasz się, jak bliskie spotkania z naturą wpływają na nasze zdrowie - to odpowiedź z pewnością znajdziesz podczas pierwszego spotkania w ramach projektu JoinUs4Health.
Oprócz tego, zostaną poruszone takie tematy jak:
- Co współczesna nauka mówi o naszych relacjach z naturą w kontekście naszego zdrowia?
- "Syndrom deficytu natury" - dlaczego warto znać to pojęcie i jak sobie z nim radzić?
- Czym jest japońska tradycja shinrin-yoku?
- Lasoterapia i kąpiele leśne - jak zrobić pierwszy krok?
Spotkanie odbędzie się w ramach nauki obywatelskiej, łączącej świat nauki i praktyki. Gośćmi pierwszej Kawiarni Naukowej będą: Agata Preuss, Dorota Zaniewska, Katarzyna Simonienko.
- Opowiem o tym jak terapia lasem stała się ważnym zagadnieniem medycznym, wchodząc jako ważny element programu One Health, do działań Międzynarodowej Organizacji Zdrowia. Jest to ważna część medycyny konwencjonalnej, działania służące zdrowiu oparte o mocne dowody naukowe - informuje dr Katarzyna Simonienko, psychiatra, ekoterapeutka, przewodniczka Białowieskiego Parku Narodowego, członek Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Z kolei Agata Preuss i Dorota Zaniewska to autorki książki "Lasoterapia z dziećmi".
- Opowiemy o tym, czym jest lasoterapia, jak wygląda lasoterapia z dziećmi i z dorosłymi, jak kontakt z naturą działa na rozwój dziecka, a także o tym, jak bycie "w naturze" można łatwo włączyć do codziennego życia. Przedstawimy pomysły na leśne aktywności z dziećmi i opowiemy o tym, czym są przedszkola leśne - przekazują.
Agata Preuss jest psycholożką i dyrektorką Przedszkola Leśnego Puszczyk, a Dorota Zaniewska - antropolożką kultury i pedgagożką.
Na bezpłatne spotkanie może przyjść każdy zainteresowany tematem. Organizatorami są: JoinUs4Health, Fundacja Soclab, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i White Bits. Projekt jest finansowany z programu Unii Europejskiej.
Szczegóły wydarzenia: Las w nas.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl