Na Politechnice Białostockiej już rozpoczęły się zajęcia z języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy, którzy w ostatnich tygodniach przyjechali do Polski w związku z konfliktem zbrojnym. Naukę rozpoczęli dorośli, młodzież a także dzieci.
2 tygodnie intensywnych zajęć
Kurs będzie trwał 2 tygodnie. Przewidziano około 20 godzin intensywnych zajęć, które będą odbywały się od poniedziałku do piątku w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Białostockiej. Uczyć będą glottodydaktycy, nauczyciele języka polskiego, a także nauczyciele języków obcych, którzy zgłosili się, by bezpłatnie pomóc uchodźcom.
– Potrzeba porozumiewania się to jedna z bardzo podstawowych potrzeb imigrantów – potwierdza Julija Kościna, asystentka cudzoziemca z Fundacji Dialog. – Komunikacja to podstawowa potrzeba każdego imigranta, chęć bycia zrozumianym i wypowiadania swoich potrzeb. Zanim pojawiło się ogłoszenie już mamy 60 chętnych w różnym wieku – odkąd współpracuję z Dialogiem zawsze słyszę to pytanie – gdzie mogę się uczyć języka polskiego? - dodaje.
- Po znalezieniu pierwszej opieki te osoby, które przyjeżdżają proszą, pytają o zasady możliwości znalezienia pracy, uregulowania swojego pobytu oraz nauki języka polskiego, ponieważ chcą normalnie funkcjonować i chcą być samodzielne - mówił przed kilkoma dniami wicewojewoda podlaski Tomasz Madras i podkreśli, że inicjatywa Politechniki jest dobra i bardzo potrzebna.
Wciąż można się zapisywać
Zainteresowanie zajęciami jest bardzo duże. Wiele osób chce jak najszybciej nauczyć się naszego języka. Ideą organizowanych zajęć będzie przede wszystkim przełamanie bariery językowej. Nie będzie to kurs certyfikowany czy zaawansowany. Chodzi w nim przede wszystkim o to, by osoby, które przyjeżdżają do Białegostoku umiały się komunikować, uzyskać niezbędne informacje czy zrobić chociażby zakupy w sklepie.
Zainteresowanie jest duże, bo w sumie zapisało się pół tysiąca osób, więc nadal potrzebujemy nauczycieli. Kładziemy przede wszystkim nacisk na komunikację, na przełamanie bariery językowej, na zachęcenie tych osób do prostej komunikacji w języku polskim – mówi Tomasz Buczkowicz, wicedyrektor Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej.
Kursy na Politechnice Białostockiej są organizowane przy współpracy z Fundacją Dialog. Kurs jest darmowy, nadal można się zgłaszać. Orgaizatorzy zachęcają osoby, które przyjęły pod swój dach uchodźców bądź współpracują z osobami z Ukrainy, by informowały ich o takiej możliwości.
KONTAKT I ZAPISY NA KURS:
Fundacja DIALOG
Ks. Adama Abramowicza 1
15-872 Białystok
godziny otwarcia 9-17
e-mail: ukraina@fundacjadialog.pl
tel.: +48 85 742 40 41, +48 664 765 111
justyna.f@bialystokonline.pl