Kupcy z Centrum Park pójdą na bruk? Walczą o swoje miejsca pracy

2016.03.10 15:25
Kupcy z Centrum Park pójdą na bruk? Walczą o swoje miejsca pracy.
Kupcy z Centrum Park pójdą na bruk? Walczą o swoje miejsca pracy
Fot: Justyna Fiedoruk

Centrum Park przestanie istnieć?

W związku z planowaną przebudową białostockich ulic część kupców z Centrum Park straci swoje miejsca pracy. Radni PiS wraz z handlowcami apelują o zmianę projektu.

- Nad Centrum Handlowym Park zawisły czarne chmury w wyniku podejmowanych przez miasto i planowanych działań dotyczących zmian infrastruktury miasta Białegostoku. Stoimy na stanowisku, że dobrze, że miasto się rozwija, ale powinno to być dla mieszkańców, a nie kosztem mieszkańców – mówił Konrad Zieleniecki, radny Prawa i Sprawiedliwości.

Sprawa dotyczy budowy Intermodalnego Węzła Komunikacyjnego (zobacz: Nowe inwestycje w rejonie dworców PKP i PKS), w wyniku której część kupców z Centrum Handlowego Park musiałaby opuścić swoje butiki, w których handluje od wielu lat. Pawilony istnieją od 1991 roku, przez lata drobni przedsiębiorcy doskonale się w tym miejscu zorganizowali, zadbali o nie i są zaskoczeni, że chce się ich wystawić na bruk.

- Nie powinniśmy doprowadzić do tego, aby Centrum Park miało zniknąć z powierzchni Białegostoku. W trudnych czasach walki z olbrzymimi galeriami handlowymi sprzedawcy doskonale sobie radzą – uważa Zieleniecki. - Kupcy chcą być na miejscu, chcą pracować – dodaje.

Radni apelują, by białostockie władze zaczęły rozmawiać z kupcami. Przypominają, że zaproponowana koncepcja nie jest jedyna i niezmienna. Poprzednia omijała bowiem pawilony kupców. Dlatego ich zdaniem warto jest jeszcze raz przedyskutować ten projekt i wprowadzić korzystne zmiany.

- Prezydent zapowiadał, że w Białymstoku będzie większa liczba miejsc pracy, dziś stanowczo trzeba powiedzieć, że inwestycja zaplanowana na terenach, gdzie znajduje się Centrum Handlowe Park, doprowadzi do likwidacji tych miejsc. A nie zostaną one odtworzone, ponieważ handel ma się tu coraz gorzej, słabnie też handel ze Wschodem – mówi Piotr Jankowski, radny z PiS.

Nie wszyscy chcą do galerii

Radni przypominają też o handlu, jaki był prowadzony na rynku Jurowiecka, gdzie pracę miały setki ludzi.

- Tam, gdzie stoi Galeria Jurowiecka, był ryneczek na Jurowieckiej, gdzie tętniło życie. Kilkaset osób straciło jednak miejsce pracy, a ile zyskało? Bilans jest niewątpliwie ujemny – dodaje Zieleniecki.

Kupcy uważają, że najcięższe czasy już minęły. Coraz więcej osób docenia niewielkie butiki, gdzie sprzedawca pomoże im dobrać odpowiednie produkty, doradzi itp.

- Do nas wracają kupcy i klienci, którzy mają dość anonimowości w galeriach. Dziękują nam, że tu jesteśmy, że ktoś się nimi zajmie. Nie każdy lubi robić zakupy w galerii – informuje Irena Rusiłowicz z zarządu Centrum Park. - Miasto się starzeje u nas, nie każdy pójdzie w jedną stronę – dodaje.

Przedsiębiorcy informują też, że większość z nich nie przejdzie do galerii, która ma być obok wybudowana, ponieważ przerosną ich koszty.

- Chcemy pozostać tu, we własnych lokalach, gdzie pracujemy, płacimy podatki – informuje Elżbieta Lebiedziewicz z Centrum Park.

Kupcy chcieliby przekształcenia terenu, gdzie znajduje się Centrum Park. Porównują się do Łomży, gdzie miasto przekazało działkę kupcom.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1677 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39