Kultura na weekend. Niektóre imprezy zostały odwołane, inne - przesunięte [WIDEO]

2019.01.18 07:30
W weekend można obejrzeć kilka nowych wystaw, a także wybrać się do kina czy do teatru. Część wydarzeń - ze względu na wprowadzenie żałoby narodowej - została jednak odwołana lub przeniesiona na inny termin.
Kultura na weekend. Niektóre imprezy zostały odwołane, inne - przesunięte [WIDEO]
Fot: Muzeum Podlaskie
Jedna z wystaw w Muzeum Podlaskim

Wystawy: kilka wernisaży

Maja Zińczuk w swojej fotografii często sięga po motywy filmowe, w których widać wpływ surrealizmu i oniryzmu. Na jej portretach zostały uchwycone twarze modelek, nieco odrealnione, niekiedy melancholijne i nieokreślone. "Malarskość" prac osiąga dzięki miłości do klasycznej fotografii analogowej oraz specjalnej metodzie postprodukcji. Dzięki naturalnemu oświetleniu filmowe kadry nabierają specyficznej atmosfery i to właśnie na operowaniu światłem artystka skupia największą uwagę. Na wystawie, która zostanie otwarta w sobotę w Galerii im. Sleńdzińskich (salon przy ul. Wiktorii), obejrzeć można będzie jej portrety oraz pejzaże. To tylko jedna z wystaw. Wernisaże przygotowały również Galeria Arsenał, Białostocki Ośrodek Kultury i Galeria Marchand.

Sprawdź: Wernisaże, wystawy

PAK: Olgierd Łukaszewicz w Białymstoku

Film "Jak pies z kotem" to opowieść o skomplikowanej relacji reżysera (w tej roli Robert Więckiewicz) z bratem Andrzejem (Olgierd Łukaszewicz), twórcą kultowej "Hydrozagadki". Daleka od ideału braterska więź ulega zacieśnieniu, gdy Andrzej zapada na ciężką chorobę. Obaj mężczyźni na przemian okazują sobie czułość i toną we wzajemnych pretensjach. Ważną rolę w życiu bohaterów odgrywają ich partnerki - coraz bardziej zdezorientowana całą sytuacją żona Janusza Beata (Bożena Stachura) i muza Andrzeja, pogrążona w rozpaczy Iga (Aleksandra Konieczna). Nieporozumienia pomiędzy bohaterami stanowią źródło napięć, ale i pierwszorzędnego humoru. Film można obejrzeć w niedzielę w kinie Forum, w planach jest też spotkanie z Olgierdem Łukaszewiczem.



Sprawdź: Podlaska Akademia Kultury "Jak pies z kotem"

Barok nad Białą: weekend w Muzeum Historycznym

Wystawa "Białystok - makieta barokowego miasta" została otwarta w nowej aranżacji, wzbogaconej o widowisko multimedialne (mapping), do którego kanwą są dzieje XVIII-wiecznego Białegostoku. Wzbogacona teatrem świateł i symfonią dźwięków tchnęła nowe życie w labirynt miniaturowych uliczek, budynków i ogrodów. Pokazy odbędą się w weekend.

Sprawdź: 7 muzealnych weekendów - Barok nad Białą

Książkobranie: wymień się książkami

Akcja Książkobranie polega na tym, by wymienić swoje książki na inne przyniesione przez miłośników czytania. Można też miło spędzić czas w gronie osób zainteresowanych literaturą. To już 12. odsłona akcji. Spotkanie odbędzie się w niedzielę w GramOFFonie.

Sprawdź: Książkobranie z GramOFFonie

W kinie: premiera nowego filmu Larsa von Triera

Tytułowy Jack to nowa postać w popkulturowym klanie psychopatów, obok Kuby Rozpruwacza, Dextera czy Hannibala Lectera. Mistrz światowego kina pokazuje kilkanaście lat z życia seryjnego mordercy, piekielnie inteligentnego perfekcjonisty, pełnego sprzeczności, słabości i drobnych natręctw. Jack jest estetą, wielbicielem malarstwa, architektury, poezji i wycieczek na łono natury. Zabójca patrzy na swoje zbrodnie jak na mroczne dzieła sztuki. Jaki kształt nada swojej zbrodni doskonałej? W głównej roli występuje Matt Dillon, partneruja mu Bruno Ganz i Uma Thurman. Film można od piątku oglądać w sieci kin Helios i w kinie Forum.



Repertuar kin

Na teatralnym afiszu

Teatr Dramatyczny

Czy topić smutki, kompleksy i kłopoty w kuflach piwa? To może brzmi niewychowawczo, ale znamy przypadek, kiedy panowie, narzekający w pubie na życiowe niepowodzenia, wpadli na skuteczny pomysł biznesowy. Postanowili założyć grupę męskich striptizerów. Nadali jej gwarantującą sukces nazwę: "Dzikie Buhaje". Oczywiście, realizacja pomysłu napotka na wiele przeszkód i trudności, ale równocześnie otworzy przed bohaterami nową szansę. Inspirowana filmem "Goło i wesoło" komedia słoweńskiego autora Samuela Jokica budzi salwy śmiechu. Jeśli jednak widzowie pozwolą sobie na chwilę refleksji, dostrzegą także, że w niewymuszony sposób, bez koturnowych jeremiad i łatwych recept, Jokic dotyka w niej egzystencjalnych problemów, przed którymi może stanąć każdy z nas. Spektakl "Kogut w rosole" można będzie obejrzeć w niedzielę.



Białostocki Teatr Lalek

"Piękna i Bestia" to opowieść o miłości, oddaniu i dobru, które ma przecież każdy z nas - czasami trzeba je tylko odszukać. Był sobie Kupiec, imieniem Gwido. Miał trzy piękne córki - o ile jednak wszystkie trzy były piękne z wyglądu, o tyle z serca - tylko najmłodsza. Pewnego razu Kupiec zmuszony był wyjechać. Niestety podróż okazała się wielce niebezpieczna - nieszczęsny Gwido ocalał wyłącznie dzięki gościnności pewnego niezwykłego Gospodarza, zwanego - z racji swego wyglądu jak i charakteru - Bestyją.

Druga propozycja to "Straszna Piątka". Misiaczki, Kaczuszki, Króliczki, Szczeniaczki - to pewnie najmilsze zwierzątka na świecie. Bajek o nich było wiele – bo któż nie lubi opowieści o tak puchatych i uroczych stworzonkach? Lecz co z tymi, których los nie obdarzył takim wdziękiem? Czy nie zasługują na bajkę o sobie? Ropucha, Szczur, Nietoperz czy też Pająk - z pozoru straszne, z pozoru brzydkie, ale czy na pewno? Pozory często mylą, o czym przekonacie się oglądając najnowszą Bajkę - opowieść o przełamywaniu stereotypów i o tym, że każdy z nas jest na swój sposób piękny - musimy tylko to piękno w sobie odnaleźć.

"Biegun" opowiada o ostatnich chwilach życia uczestników wyprawy Roberta Scotta w 1912 roku. Oglądamy ich w najbardziej dramatycznym momencie: już wiedzą, że się spóźnili, że Amundsen był pierwszy. To spektakl oszczędny w słowach i działający na emocje.

Repertuar teatrów

Skansen: Dzień Babci i Dziadka

Babcie i dziadkowie, ruszajcie w niedzielę z wnukami do skansenu. Spędzicie tam czas ciekawie i twórczo. Miłośnicy robótek ręcznych nauczą się wyszywać makatki naścienne, a ci, którzy od igły z nitką wolą drewno, będą mieli okazję popracować dłutem albo zbudować z klocków wiejską chałupę.

Sprawdź: Dzień babci i dziadka w skansenie

Odwołane i przesunięte wydarzenia

Żałobę narodową ustanowiono od piątku (18.01) od godz. 17.00 do soboty (19.01) do godz. 19.00. W związku z tym wiele placówek postanowiło odwołać lub przesunąć wydarzenia na inny termin.

Opera i Filharmonia Podlaska Placówka odwołała piątkowy koncert "Strony świata". Został on przełożony na 21 czerwca.

Zmiana Klimatu Nie zagra Patrick The Pan (koncert miał odbyć się w piątek).

Muzeum Podlaskie Odwołany został piątkowy wernisaż wystawy "Bez ram/Unframed" w Ratuszu. Ekspozycję można oglądać od soboty.

Galeria Arsenał Placówka przeniosła piątkowy wernisaż wystawy "Badania terenowe" Krzysztofa Garbaczewskiego na niedzielę (godz. 18.00). Wystawa będzie czynna do zwiedzania w niedzielę od godz. 10.00.

Galeria im. Sleńdzińskich Sobotni wernisaż wystawy "Mijam" Mai Zińczuk został przesunięty z godz. 17.00 na godz. 19.30.

Centrum im. Ludwika Zamenhofa Piątkowy wernisaż wystawy "Niepokój" zostanie poprzedzony minutą ciszy.

Teatr Dramatyczny Odwołano spektakle "Leon i Matylda", które miały być grane w piątek, sobotę i niedzielę. Sobotnie przedstawienie "Kogut w rosole" będzie grane w niedzielę.

Teatr Wierszalin Odwołano piątkowy spektakl "Faust". Będzie grany w sobotę o godz. 19.00.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1798 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39