Targi Książki: znani pisarze, spotkania i rabaty
Chris Carter, Marcin Wicha, Mariusz Szczygieł, Adam Wajrak, Joanna Bator, Grzegorz Kasdepke, Jacek Hugo-Bader, Jerzy Bralczyk - m.in. ci autorzy przyjadą na Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku. Na stoiskach wydawnictw można będzie kupić książki z rabatami.
Program: 8. Międzynarodowe Targi Książki/Festiwal literacki "Na pograniczu kultur"
Jarmark wielkanocny przed Ratuszem
To będzie już 8. edycja Jarmarku Wielkanocnego przed Ratuszem. Można na nim odkryć piękno naszego regionu i odnaleźć smaki swojego dzieciństwa. Na odwiedzających czekać będą niepowtarzalne wyroby, które z pewnością przypadną do gustu niejednemu i których próżno szukać w nowoczesnych centrach handlowych. Na jarmark przyjadą także wystawcy z zagranicy - Ukrainy, Białorusi, Litwy, Portugalii i Ameryki Południowej. Kupić można będzie dekoracje wielkanocne, palmy, ozdoby z suszu, stroiki świąteczne, rękodzieło, wędliny czy produkty z lawendy. Organizatorzy przygotowali też dodatkowe atrakcje.
Sprawdź: Jarmark wielkanocny przed Ratuszem
Koncerty: Dzieciuki, Acid Drinkers, Wojtek Szczepanik
Dzieciuki to białoruski folk-punkowy zespół muzyczny, założony w Grodnie w 2012 roku. Muzycy grupy śpiewają wyłącznie w języku białoruskim, a tematyką ich utworów jest historia Białorusi. Nazwa zespołu w dosłownym tłumaczeniu oznacza "dzieciaki" i stanowi bezpośrednie nawiązanie do zwrotu, którym Konstanty Kalinowski, redaktor ukazującego się w przededniu powstania styczniowego jednego z pierwszych białoruskojęzycznych czasopism "Mużyckaja Prauda", nazywał w swoich artykułach ich czytelników - białoruskich chłopów. Grupa wystąpi w sobotę w pubie 6-ścian.
Sprawdź: Koncert Dzieciuki i goście
Acid Drinkers to zespół rock'n'rollowy założony w Poznaniu w 1989 r. Pełnoletni, a nawet dojrzały, będący w rewelacyjnej formie nieprzerwanie od ponad 30 lat. Panowie psują robotę Kazimierzowi Wielkiemu - zastają miasta murowane, a zostawiają zgruzowane. Objechali Polskę wzdłuż i wszerz, grając ponad 1500 koncertów. Ponad 20 lat temu ukazał się album "High Proof Cosmic Milk", a 10 lat później - "Verses Of Steel". Rok 2019 to znakomita okazja, aby sięgnąć po tamte dźwięki. Grupa zagra w niedzielę w Zmianie Klimatu.
Sprawdź: Acid Drinkers / Białystok / Zmiana Klimatu
Wojtek Szczepanik to twórca należący do nurtu modern classic, czyli współczesnej klasyki. Instrumentami Wojtka są ręce i czarno-białe klawisze fortepianu. Tyle wystarczy, aby swoją muzyką napełnić odbiorców pozytywną energią i podzielić się własnymi emocjami. Każdy z utworów opowiada inną historię przez wpadające w ucho melodie i niebanalne aranże. Wplatane pomiędzy frazami improwizacje nadają muzyce naturalności i autentycznych emocji. To dzięki improwizacjom muzyk może całkowicie zapomnieć o otaczającym go świecie i przenieść się w przestrzeń własnej wyobraźni. Artysta wystąpi w sobotę w klubie Fama.
Sprawdź: Premiery muzyczne: Wojtek Szczepanik
Opera: Antoni Wit po raz pierwszy w Białymstoku
Antoni Wit, jeden z najwybitniejszych dyrygentów polskich, w piątek w sali przy ul. Podleśnej po raz pierwszy wystąpi w Białymstoku. Poprowadzi Orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej przez arcytrudną uwerturę "Leonora III" op. 72b Ludwiga van Beethovena, tajemniczą VIII Symfonię h-moll "Niedokończoną" Franza Schuberta oraz majestatyczną "Symfonię alpejską" op. 64 Richarda Straussa. Swoją pozycję Maestro zdobył dzięki długiej współpracą z najważniejszymi orkiestrami polskimi i gościnnymi występami z najważniejszymi zespołami europejskimi. W jego karierze wyróżnia się okres 17-letniego kierowania Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Od 1983 do 2001 r. dał ze swoim zespołem blisko 600 koncertów, odbył niezliczone tournées za granicą, nagrał ponad 200 płyt.
Sprawdź: Maestro Antoni Wit po raz pierwszy w Białymstoku
Kabaret: Michał Wójcik w Białymstoku
"Live, czyli życie na żywo" to niesamowita podróż przez los Michała Wójcika, filaru kabaretu Ani Mru Mru zaprezentowana w sposób niezwykle śmieszny i nowatorski. Oto możemy komicznymi oczami Michała przeżyć wraz z nim jego narodziny, dzieciństwo, pierwszą randkę, najciekawsze wydarzenia za całego jego życia, historie doświadczeń, by na końcu usłyszeć jego interpretację orgazmu. Wójcik zaprosił też do współpracy gości, m.in. performera Pana Li.
Sprawdź: Michał Wójcik w Białymstoku
Wernisaż: fotografie Andrzeja Sidora
Wystawa jest próbą podsumowania wieloletniej pracy fotograficznej autora, która obejmuje fotografię pejzażową, portretową i dokumentalną. Autor prezentowanych zdjęć dobrze zna ludzi i krajobrazy Polski Wschodniej, bo tam się urodził i mieszka na stałe. Był i najpewniej pozostanie częścią swojego "kraju lat dziecinnych". Andrzej Sidor pochodzi z Suwałk. Zajmuje się reportażem o tematyce społecznej i etnograficznej oraz fotografią inspirowaną pejzażem. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek w Galerii BOK.
Szczegóły: Andrzej Sidor: Sidor x3
Promocja książki: Zamenhof w Warszawie
"Zamenhof w Warszawie" to publikacja pomyślana jako przewodnik po Warszawie śladami Ludwika Zamenhofa, swoisty spacer po mieście, z którym związał życie Ludwik i jego najbliżsi po opuszczeniu Białegostoku w 1873 roku. To wycieczka śladami przeszłości, ale także przechadzka tropem współczesnych murali upamiętniających Doktora Esperanto. Jest to także na pewno pionierska praca na temat losów członków rodziny Zamenhof. Odnotowane przez Romana Dobrzyńskiego szczegóły ich biografii dowodzą, że nie tylko Ludwik był postacią wybitną, wszechstronnie uzdolnioną i realizującą się w różnych sferach życia. Poznajemy ciekawostki z ich życia, m.in. pasję wydawniczą Henryka Zamenhofa, brata Ludwika, lekarza dermatologa i założyciela dwutygodnika "Kobieta", periodyku wyjątkowego w skali Europy i odważnie poruszającego wiele tematów tabu. Promocja książki odbędzie się w niedzielę w Centrum im. Ludwika Zamenhofa.
Sprawdź: Promocja książki "Zamenhof w Warszawie"
W kinie: superbohater powraca
Pojmana i unieszkodliwiona przed wiekami królowa czarownic powraca do naszego świata, by znów nieść śmierć i zniszczenie. Jej demoniczny plan zakłada sprowadzenie na Ziemię plag tak potężnych, że ludzkość nie ma z nimi żadnych szans. Tylko bohater o tak piekielnych korzeniach jak Hellboy jest w stanie stawić czoła zagrożeniu i podjąć walkę z czarownicą i jej armią. Jego szanse wzrosną jeszcze bardziej, gdy okaże się dziedzicem potęgi samego Króla Artura. Jednak nawet on w pojedynkę nie jest w stanie wygrać wojny z siłami zła. Zanim dojdzie do decydującego starcia Hellboy musi odzyskać swych dawnych sprzymierzeńców. Film "Hellboy" można będzie oglądać od piątku w kinach Helios.
Repertuar kin
Na teatralnym afiszu
Teatr Dramatyczny Tytułowe "Błoto", przez większą część roku, odcina od świata miejscowość Gamajdy. Po latach do wsi powraca Suchelec, legenda amatorskich wyczynów motocyklowych. Wydarzeniem staje się przybycie nowej nauczycielki, co w miejscowym życiu uczuciowym i towarzyskim powoduje niemałe poruszenie. Kwiat gamajdowskiej kawalerki postanawia wcielić w życie parę pomysłów, których rezultaty potwierdzają, że droga do dojrzałości może niestety stać się komedią i do tego czarną. Takie historie zdarzają się pod każdą szerokością geograficzną. Ale chyba tylko tu motory tak niecierpliwie grają na zakrętach, chyba tylko w Gamajdach przylot czarnych bocianów staje się zwiastunem spraw ostatecznych.
Drugą propozycją jest "Kogut w rosole", inspirowany filmem "Goło i wesoło". Komedia słoweńskiego autora Samuela Jokica budzi salwy śmiechu. Jeśli jednak widzowie pozwolą sobie na chwilę refleksji, dostrzegą także, że w niewymuszony sposób, bez koturnowych jeremiad i łatwych recept, Samuel Jokic dotyka w niej egzystencjalnych problemów, przed którymi może stanąć każdy z nas. Czy topić smutki, kompleksy i kłopoty w kuflach piwa? To może brzmi niewychowawczo, ale znamy przypadek, kiedy panowie, narzekający w pubie na życiowe niepowodzenia, wpadli na skuteczny pomysł biznesowy. Postanowili założyć grupę męskich striptizerów. Nadali jej gwarantującą sukces nazwę: "Dzikie Buhaje". Oczywiście realizacja pomysłu napotka wiele przeszkód i trudności, ale równocześnie otworzy przed bohaterami nową szansę.
Białostocki Teatr Lalek "Virginia Wolf" to spektakl stworzony według picturebooka, czyli książki obrazkowej dla dzieci, napisanej przez Kyo Macleara i ilustrowanej przez Isabelle Arsenault. To wzruszająca historia sióstr Virginii i Vanessy. Opowieść o wielkiej miłości rodzeństwa, która jest w stanie wygrać z chorobą. Virginia oswaja wilka symbolizującego przygnębienie i melancholię, które rosną do tego stopnia, że Virginia nie potrafi ich już samodzielnie kontrolować. Zmienia się magicznie nie do poznania. Miłość jednak zawsze zwycięża. Przedstawienie jest bez słów, wykorzystuje techniki lalkowe, środki teatru wizualnego i ożywionej formy.
"Texas Jim" to przedstawienie wykorzystujące konwencję westernu. Wspaniała scenografia, nietuzinkowe kostiumy i podsycająca westernowy klimat muzyka - to wszystko udowodnia, że za sprawą magii teatru nawet tu, na wschodzie Polski, możemy poczuć prawdziwy Dziki Zachód. Oto Miasteczko Bangtown, rządzone przez bezwzględnych Braci Brozerów. Samo południe. Pośrodku Miasteczka – Kain Brozer. Naprzeciw - Texas Jim. Ostatni prawy i uczciwy Kowboj na Dzikim Zachodzie. Pomiędzy - Bogu Ducha winni Mieszkańcy... Kto wygra? Kto zwycięży w tym pasjonującym pojedynku?
Repertuar teatrów
anna.d@bialystokonline.pl