Kultura na weekend. Imprezy, na które warto się wybrać [WIDEO]

2019.10.25 07:58
Festiwal Kultur i Podróży "Ciekawi Świata", mnóstwo koncertów, nowe wystawy i kilka ciekawych premier filmowych - oto kulturalne propozycje na ten weekend. Zajrzyjcie do naszego informatora.
Kultura na weekend. Imprezy, na które warto się wybrać [WIDEO]
Fot: Maciej Safaryn

Ciekawi Świata: spotkania z podróżnikami

Ponad 20 wydarzeń jest w programie tegorocznego Festiwalu Kultur i Podróży Ciekawi Świata. Będą to: prezentacje podróżnicze dla dorosłych i dla dzieci, filmy, koncerty, wystawa, spotkania z blogerami i twórcami filmów, a także mnóstwo dodatkowych atrakcji. Do Białegostoku przyjadą m.in. Przemek Kossakowski, Jacek Hugo-Bader i Jarosław Kuźniar. Impreza potrwa do poniedziałku.

Program: 9. Festiwal Kultur i Podróży Ciekawi Świata

Koncerty: Lao Che, Margaret, Polska B, Izabela Szafrańska

Lao Che, zdobywca Fryderyka 2019 w kategorii "Album Roku Rock" za płytę "Wiedza o społeczeństwie" powraca do Zmiany Klimatu. "Wiedza o społeczeństwie" - tytuł najnowszego albumu zespołu - to saga o ludzkich perypetiach. Poczynania ludzi - ich słabości, obawy, wątpliwości, uczucia, spostrzeżenia i marzenia ukazane z perspektywy człowieka, Polaka, ziemianina. Na płycie zespół e sięga do brzmień mogących kojarzyć się z muzyką rozrywkową lat osiemdziesiątych jednak podanych w charakterystyczny dla nich przetworzony sposób, nawiązujący do wielu gatunków muzycznych. Koncert odbędzie się w piątek.



Sprawdź: Lao Che w Zmianie Klimatu

Margaret to polska piosenkarka i autorka piosenek. Jest jedną z najpopularniejszych artystek młodego pokolenia, a jej teledyski mają miliony wyświetleń na YouTube. Artystka została laureatką takich nagród jak MTV Europe Music Awards, Eska Music Awards, SuperJedynki. Teraz promuje nowy album "Gaja Hornby". To krążek to polskojęzyczny debiut fonograficzny Margaret i tym samym odsłona jej muzycznego alter ego. Ta muzyka to wybuchowa mieszanka i najświeższe trendy w muzyce, zaskakujące frazy, szczere teksty - Urban pop jakiego w Polsce jeszcze nie było. Płytę promują: tytułowy utwór "Gaja Hornby", letni hit "Serce Baila" oraz najnowszy, zachowany w stylistyce afrobeat/pop, singiel "Chwile bez słów". Margaret wystąpi w piątek w Gwincie.



Sprawdź: Margaret - Gaja Hornby - Tour Białystok

"Czasu nie ma" - tak zatytułowany jest drugi album formacji Polska B. Grupa będzie go promować podczas sobotniego koncertu w Zmianie Klimatu. Polska B powstała w 2010 roku w okolicach Białegostoku, z inicjatywy Xepa (gitarzysty) i Sylasa (perkusisty), którzy grali dla przyjemności w piwnicy na wsi. Krótko po tym, do współpracy zaprosili Morisa (wokalistę). W błyskawicznym tempie powstało kilka utworów, z którymi kapela rozpoczęła koncertowanie w miejscowych pubach. Szybko przyszedł czas na większe koncerty - u boku takich zespołów, jak m.in. Kazik Na Żywo, Strachy Na Lachy, Closterkeller czy Lao Che. Polska B jest też laureatem wielu przeglądów i festiwali, jak Wielki Ogień, Ciechan Cover Festival, My Stage, ZMRock, Giwera czy Rock On.



Sprawdź: Polska B - premiera płyty w Zmianie Klimatu

Na koncert "Piosenki mi najbliższe" składają się utwory z nurtu piosenki literackiej, artystycznej, żydowskiej oraz popularnej, z którymi w szczególny sposób związana jest Izabela Szafrańska. Jej zainteresowania muzyczne są wielostylowe. Przez lata prężnie rozwijała swoją działalność artystyczną, zdobywając coraz więcej nagród muzycznych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Do sukcesu medialnego można zaliczyć jej udział w finale jednego z najbardziej znanych polskich programów telewizyjnych "Must Be The Music" z zespołem El Saffron, którego jest liderką i założycielką. Występowała także w programie "The Voice of Poland". Zaśpiewa w sobotę w Spodkach.

Sprawdź: "Piosenki mi najbliższe" - koncert Izabeli Szafrańskiej

Opera: koncert "Pocztówka z Polski"

W piątkowy wieczór przy Podleśnej melomani usłyszą kompozycje polskich kompozytorów trzech epok muzycznych: późnego klasycyzmu, romantyzmu i Młodej Polski. Będą to dzieła Karola Kurpińskiego, Karola Szymanowskiego i Stanisława Moniuszki.

Sprawdź: Koncert symfoniczny "Pocztówka z Polski"

Jesień Bardów: festiwal w Operze

Todar Wajciushkevich, Ilo&friends, Serge Bashlykevich, Eugen Baryshnikau wystąpią podczas Festiwalu Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej Jesień Bardów. Impreza odbędzie się w niedzielę w sali kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej. Wstęp jest wolny (obowiązują wejściówki).

Program: Festiwal Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej Jesień Bardów / Бардаўская восень

Pałac Branickich: muzyka baroku

Tegoroczna edycja cyklu Muzyka Mistrzów Baroku w dużej mierze ukierunkowana jest na prezentację dawnej muzyki angielskiej, wśród propozycji koncertowych nie mogło zabraknąć pierwszej opery angielskiej autorstwa "brytyjskiego Orfeusza" - Henry'ego Purcella. Jego "Dydona i Eneasz" po dziś dzień uważana jest za arcydzieło swego gatunku: Purcell ukazał w niej nie tylko swój niezwykły talent dramatyczny, lecz także zawarł całe bogactwo i specyfikę muzyki angielskiej, łącząc ją równocześnie z osiągnięciami ówczesnej opery kontynentalnej. Jego geniusz sprawił, iż "Dydona" niezmienne zachwyca i wzrusza kolejne pokolenia słuchaczy. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, wstęp wolny.

Sprawdź: Muzyka Mistrzów Baroku

Wystawy: wernisaże w Spodkach i Galerii im. Sleńdzińskich

Wystawa "Natura i architektura" jest pokłosiem tegorocznych warsztatów malarskich, które WOAK zorganizował w sierpniu tego roku w Drohiczynie. Wzięło w nich udział 20 osób; w większości byli to mieszkańcy Białegostoku, ale również Czeremchy, Rogowa, Wasilkowa, Kordowa, Gdańska, Warszawy czy Monachium. Powstało ponad 60 obrazów olejnych i akrylowych oraz fotografie, które kiedyś przypomną miejsca, ludzi i zdarzenia. Wystawa zostanie otwarta w piątek w Spodkach.

Sprawdź: Wystawa: Natura i architektura

Prace Wiesława Jurkowskiego powstałe w ostatnim czasie pokazują nowy okres jego poszukiwań malarskich, związanych z analizą natury. Autor nigdy nie spoczął na laurach, nie znudził się sztuką, nie stracił chęci rozwijania własnej osobowości oraz poszukiwania najlepszych rozwiązań w zakresie malarstwa. Obrazy uwodzą gamą barwną, tchną świeżością, przebija przez nie intensywność w odbieraniu bodźców i chęć ich celnego przełożenia na język sztuki. Wystawa "Malarstwo" zostanie otwarta w piątek w salonie Galerii przy ul. Legionowej.

Sprawdź: Malarstwo Wiesława Jurkowskiego

W kinie: premiera filmu "Van Gogh. U bram wieczności"

Najnowszy film Juliana Schnabla to zmysłowa opowieść o najbardziej owocnym i zarazem najbardziej dramatycznym okresie życia Vincenta Van Gogha (Willem Dafoe). Malarz szuka nowego miejsca do życia. Za namową przyjaciela wyjeżdża z Paryża do Arles w Prowansji. Tam, zafascynowany feerią barw i grą światła, niedoceniany artysta tworzy swoje najsłynniejsze obrazy. Tam też, błąkając się po malowniczych polach, niosąc sztalugę, pędzle i farby, stopniowo popada w obłęd, a przy tym zyskuje pewność, że sensem jego życia jest sztuka. Film odkrywa tajemnicę jego zagadkowej śmierci i przedstawia jako człowieka z krwi i kości, pełnego sprzeczności, wspieranego przez ukochanego brata i przyjaciela Paula Gauguina, z którym pod koniec życia popadł w śmiertelny konflikt. Opowiada o człowieku, który godzi się z własnym przeznaczeniem i wbrew wszelkim przeszkodom do końca idzie swoją ścieżką. Film można oglądać od piątku w kinie Forum.



Repertuar kin

Na teatralnym afiszu

Teatr Dramatyczny Jako jedyna scena w Europie białostocki Teatr Dramatyczny pozyskał prawa do wystawienia scenicznej wersji książki J. R. R. Tolkiena. Spektakl w reżyserii Grzegorza Suskiego jest wyjątkowym wydarzeniem - polską prapremierą. "Hobbit" to opowieść o przyjaźni oraz współpracy często diametralnie różnych nacji, które potrafią się zjednoczyć przeciwko złu. Bezkompromisowa inscenizacja oparta jest na wszystkich znanych postaciach z książki. Na scenie występuje prawie cały zespół teatru, wzmocniony tancerzami i akrobatami.

W weekend można obejrzeć także performance muzyczno-teatralny "(HashTak) Witkacy". To autorski projekt Patryka Ołdziejewskiego współtworzony przy wsparciu grupy Spider Demon Massacre, realizowany na podstawie tekstu "Narkotyki" Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Białostocki Teatr Lalek "Robot i Motylek" to familijne przedstawienie o trwałych i głębokich uczuciach, jakie mogą połączyć każdego z nas, a także o bardzo kruchym i ulotnym pięknie, które warto w porę dostrzec. Spektakl powstał na podstawie historii napisanej przez litewską autorkę Vytautė Žilinskaitė. To opowieść o robocie, który zakochuje się w stworzeniu z zupełnie innego świata - w motylku. Dzięki krótkiej znajomości mechaniczny bohater odkrywa prawdziwe uczucia, takie jak miłość, empatia, przywiązanie, ale również i strach, i żal.

Kolejna propozycja - dla najmłodszych widzów - to "Ach, jak cudowna jest Panama!". Czym jest Panama? Państwem w Ameryce Środkowej? Może dla bardzo mądrych Dorosłych tak, ale dla mniejszych, mniej oczytanych - jak Miś i Tygrysek - Panama to coś o wiele bardziej niezwykłego. To miejsce daleko, daleko stąd, gdzie wszystko jest lepsze, pachnące przygodą i przede wszystkim bananami. Bohaterowie spektaklu wyruszają w niezwykłą i pełną przygód i humoru podróż.

Młodzież i dorośli mogą wybrać się na monodram "Historia księcia H.". Spektakl to próba podejrzenia przez dziurkę od klucza aktora, w jego garderobie, w intymnym procesie twórczym, podczas przygotowań do roli Horacego w przedstawieniu "Hamlet". Przedstawienie w formie monodramu w luźny sposób wykorzystuje elementy dramatu Szekspira, tworząc oniryczną impresję o historii księcia H.

Repertuar teatrów

Za miastem

Kabaret Łowcy. B. działa od 2003 roku. Zalicza się do grona tych "ważnych", którzy wkraczając do świata kabaretu, odcisnęli nieodwracalne piętno na sztuce kabaretowej w ogóle, a to za sprawą absurdalnego i bezkompromisowego podejścia do humoru. Błyskotliwość i improwizacyjne szaleństwo to cechy, które dodatkowo zanurzone w groteskowym sosie, pozwoliły stać się Łowcom jednym z najbardziej oryginalnych i barwnych kabaretów w Polsce. Są laureatami największych festiwali kabaretowych. Grupa wystąpi w sobotę w M-GCKiS w Choroszczy.

Sprawdź: Kabaret Łowcy B. w Choroszczy

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1360 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39