Koncert w centrum miasta, nowe wystawy w Galerii Arsenał i premiery w kinach. Co jeszcze dzieje się w weekend? Chcecie wiedzieć, zajrzyjcie do naszego informatora.
Fot: Grzegorz Chuczun
Finał WOŚP w Białymstoku
WOŚP: koncert na Rynku Kościuszki
Natalia Schroeder będzie gwiazdą głównego koncertu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Rynku Kościuszki. Wystąpią także: Prymaki, Mniej Więcej, Bright Ophidia i Top Girls. Nie zabraknie światełka do nieba. Orkiestra zagra po raz 28.
Program: WOŚP 2020 w Białymstoku
Opera: koncert trzech tenorów
Adam Zdunikowski, Łukasz Gaj, Adam Sobierajski - tych trzech tenorów zaśpiewa w piątek w sali przy ul. Podleśnej. Koncerty tenorów rozsławili w latach 90. Plácido Domingo, José Carreras oraz Luciano Pavarotti, którzy występowali wspólnie na koncertach i wydawali cieszące się dużą popularnością płyty. Po śmierci Pavarottiego w roku 2007 jego dwaj przyjaciele zapowiedzieli, że z szacunku dla niego nie będą kontynuować projektu ani szukać zastępstwa dla zmarłego. A jednak czar trzech tenorów wciąż działa i jest wspaniałą, energetyzującą rozrywką, idealną na rozpoczęcie Nowego Roku.
Sprawdź: Koncert noworoczny OiFP "Tenorów trzech"
Galeria Arsenał: nowe wystawy
Małgorzata Niedzielko i Patrycja Orzechowska otworzą nowe wystawy w Galerii Arsenał. Anhedonia to stosowany w psychologii i psychiatrii termin oznaczający obniżoną zdolność odczuwania przyjemności i radości. Artystka pochyla się nad drobnymi, codziennymi sygnałami tego stanu, kolekcjonuje wrażenia i wiąże je z banalnymi przedmiotami, lekko balansując na krawędzi uczuć. Retrogradacja #2 to kolejna odsłona wystawy-procesu, następny rozdział eseju wizualnego artystki o świecie bez ludzi, w którym główną rolę grają przedmioty. Wernisaże wystaw odbędą się w piątek, oprowadzanie autorsko-kuratorskie po wystawach – w sobotę.
Sprawdź: Małgorzata Niedzielko - Anhedonia, Patrycja Orzechowska - Retrogradacja #2
Champions of Illusion: mistrzowie magii w Białymstoku
Po premierze obydwu części filmu "Iluzja" i programach typu "Mam Talent" występy iluzjonistów stały się jedną z najpopularniejszych w ostatnim czasie form rozrywki. Nasz kraj odwiedzają największe gwiazdy światowej iluzji. W piątek zawitają do auli WSFiZ.
Sprawdź: Champions of Illusion
W kinie: premiera filmu "Mayday"
Dwie żony to nie zdrada? Janek (Piotr Adamczyk) prowadzi podwójne życie – jest mężem Basi (Anna Dereszowska), z którą mieszka w Warszawie oraz... Marysi (Weronika Książkiewicz), z którą dzieli piękny dom na obrzeżach stolicy. Żadna z kobiet nie wie nic o istnieniu tej drugiej. Dzięki umiejętnemu lawirowaniu między dwiema żonami wszystko jakoś się układa... do czasu, kiedy pewnego dnia na głowę Janka spadną dodatkowe, pozamałżeńskie kłopoty. Ryzyko, że któraś z jego ukochanych dowie się o podwójnym związku, wzrasta dramatycznie, a bohaterowi nie starcza już wymówek, aby ukryć prawdę. Na szczęście z pomocą przychodzi mu znajomy Staszek (Adam Woronowicz). Lawina zdarzeń, pomyłek i zwrotów akcji przerosną ich wielokrotnie... a to dopiero początek. Każde wymyślone na poczekaniu męskie kłamstewko będzie miało kolosalne skutki! Film można od piątku oglądać w kinach Helios.
Repertuar kin
Na teatralnym afiszu
Teatr Dramatyczny "Wszystko w rodzinie" to kolejna farsa w reżyserii znanego podlaskiej publiczności Witolda Mazurkiewicza - dyrektora Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, znakomitego, obsypanego prestiżowymi nagrodami reżysera i aktora. Ci wszyscy, którzy świetnie bawili się na stworzonym przez tego artystę spektaklu "Mayday" i jeszcze wciąż uśmiechają się na jego wspomnienie, muszą koniecznie zobaczyć "Wszystko w rodzinie". Sztukę tę uznaje się za najzabawniejsze dzieło Raya Cooneya - angielskiego mistrza farsy. Akcja przedstawienia toczy się w sposób niezwykle skomplikowany i zaskakujący. W szpitalu św. Andrzeja w Londynie przygotowywane jest świąteczne przedstawienie dla pacjentów. Jednocześnie odbywa się tam zjazd neurologów. Już samo połączenie tych dwóch wydarzeń nie może skończyć się dobrze. Jakby tego było mało, jeden z lekarzy dowiaduje się o niespodziewanej wizycie kogoś bliskiego, o którego istnieniu do tej pory nie miał najmniejszego pojęcia.
Drugą propozycją jest spektakl "Motyle są wolne". To wzruszająca historia dziwnej i trudnej miłości, pełna humoru i niespodziewanych zwrotów akcji dla młodych i starszych, mająca dostarczyć przede wszystkim rozrywki. Jej głównym atutem są świetnie napisane dialogi. Opowiedziana w konwencji komedii romantycznej, z lekkością i dowcipem, niesie z sobą również głębokie przesłanie, zwracając uwagę na istotne społeczne problemy ludzi borykających się z niepełnosprawnością.
Białostocki Teatr Lalek "Jaś i Małgosia" to zupełnie nowa wersja klasycznej baśni Braci Grimm – przewrotna, pełna humoru opowieść o sile Rodziny i o tym, że nie wszystko jest takie, jakie się na pierwszy rzut oka wydaje. Było sobie Rodzeństwo - Jaś i Małgosia. Kochali się bardzo! A jeszcze bardziej kochali się ze sobą kłócić. Kłócili się rano - i wieczorem. Kłócili się podczas śniadania - i podczas kolacji. Podczas wycieczek do Lasu - i podczas powrotu do Domu. I podczas tej jednej, najsłynniejszej wyprawy, gdy niosąc Drwalowi obiad do pracy natknęli się na pewną niezwykłą chatkę.
Propozycja dla dorosłych widzów to "Krzywa wieża" - na pierwszy rzut oka lekka, skrząca się dowcipem farsa. Niech nie zwiedzie nas jednak ten kostium. Pod zwiewnym przebraniem przyjemnej literatury kryje się bowiem coś więcej. Głęboki portret współczesnych ludzi - ich wady, niełatwe charaktery i zagmatwane relacje. Oto moskiewskie mieszkanie pewnej pary. Ona - wieczna idealistka, On - niepoprawny lekkoduch. Wkradamy się cichutko do ich świata i podsłuchujemy. Śmiejemy się z ich dialogów, wzruszamy nieporadnością, wreszcie uświadamiamy sobie, jak dużo jest w nich z nas samych.
Repertuar kin
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl
anna.d@bialystokonline.pl
Przeczytaj także