Koncerty zespołów Dr Misio i Sarakina oraz Miss God, weekend z "Zemstą nietoperza", wystawa prac Čiurlionisa, a w kinie film "Atak paniki" - oto propozycje na ten weekend. Więcej imprez znajdziecie w naszym informatorze.
Fot: Maciej Safaryn
Koncertowy weekend przed nami
Koncerty: Miss God, Dr Misio, Sarakina
Jej twórczość wymyka się klasyfikacji. Występujące gatunki to ambient, chillout, downtempo, experimental ocal. Mowa o Miss God. Podczas piątkowego (19.01) koncertu w Kwestii Czasu można będzie usłyszeć dobrze znane oraz nowe i do tej pory niepublikowane kompozycje.
Sprawdź: Mój pokój - koncert Miss God
Dr Misio to męska załoga pod wodzą Arka Jakubika - jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysty, reżysera związanego z ambitnymi projektami filmowymi na kulturalnej mapie Polski. Zespół gra ostrego rock&rolla bez przebaczenia. Solidne brzmienie, ciężkie riffy, znakomite, mądre teksty Krzysztofa Wargi oraz Marcina Świetlickiego i brak muzycznego kompromisu sprawiają, że to nowa i oryginalna propozycja. Koncert odbędzie się w sobotę (20.01) w Zmianie Klimatu.
Sprawdź: Dr Misio w Zmianie Klimatu
Sarakina to jedyna w swoim rodzaju polsko-bułgarsko-czeska grupa muzyczna łącząca muzykę bałkańską z folkiem, jazzem i world music. Kompozycje i aranżacje z wpływami muzyki bułgarskiej i z elementami improwizacji przenoszą klimaty etniczne do wysmakowanej muzyki artystycznej. Podczas sobotniego koncertu w Famie zespół będzie promował nową płytę "Balkantron".
Sprawdź: Sarakina - koncert
Opera: koncert symfoniczny i weekend z "Zemstą nietoperza"
Utwory romantyków: F. Mendelssohna-Bartholdy'ego, F. Schuberta, B. H. Crusella, R. Schumanna i F. Liszta melomani usłyszą podczas piątkowego koncertu w sali przy ul. Podleśnej. Zagrają: Karl Leister - klarnet, Krzysztof Grzybowski - klarnet oraz Triantafyllos Liotis - fortepian. Z kolei przy ul. Odeskiej zaplanowano weekend z "Zemstą nietoperza". W programie są warsztaty, spotkania z artystami, będzie można też zajrzeć za kulisy słynnej operetki.
Sprawdź: Koncert kameralny, Weekend z "Zemstą nietoperza"
Wystawa: Mikalojus Konstantinas Čiurlionis w CLZ
Mikalojus Konstantinas Čiurlionis to litewski malarz i kompozytor, unikalny twórca w historii Europy, z uwagi na różnorodność swojej twórczości porównywany z mistrzami renesansu. W ciągu trwającego zaledwie 10 lat okresu twórczości napisał około czterystu utworów, w tym dwa wielkoformatowe poematy symfoniczne, uwerturę, dwie sonaty fortepianowe, kwartet smyczkowy i kantatę na chór i orkiestrę. W tym samym czasie, nie przerywając twórczości muzycznej, namalował ponad 300 obrazów, pisał poezję i prozę, jednocześnie znajdując czas na fotografię artystyczną. Otwarcie wystawy prac w piątek w Centrum im. Ludwika Zamenhofa.
Sprawdź: Mikalojus Konstantinas Čiurlionis - wystawa
W kinie: "Atak paniki"
"Atak paniki" to wielowątkowa opowieść o losach kilkorga bohaterów, którzy są powiązani ze sobą w nieoczywisty sposób. Pokręcony radiowiec, kelner z ambicjami podbicia wszechświata, perfekcyjna panna młoda w opałach, odnosząca sukcesy autorka kryminałów, mąż i żona w podróży życia oraz specjalista od zwierzęcego behawioryzmu ulegają atakowi paniki i dochodzą do punktu, z którego jest tylko jedno wyjście. Brawurowa komedia, w której codzienność zmienia się w czyste wariactwo, ukazując dzikie oblicze bohaterów. W filmie występują m.in.: Artur Żmijewski, Dorota Segda, Nicolas Bro, Magdalena Popławska. Od piątku można go oglądać w sieci kin Helios.
Repertuar kin
Na teatralnym afiszu
Teatr Dramatyczny "Sąsiedzi" to psychologiczny, komediowy thriller rozgrywający się w realiach polskiej prowincji. To historia pewnego młodego małżeństwa, które porzuca miasto i wyprowadza się na wieś. Tak jak wielu "uciekinierów z miejskiej dżungli", tak i oni, naiwnie marzą o szczęśliwym, prostym życiu, w zgodzie z naturą, na własny rachunek. Drugim tytułem jest "Popiełuszko". To opowieść o skromnym kapłanie, który okupił swoim życiem wolność innych ludzi. Przedstawienie zostało zbudowane z krótkich migawek - okruchów życia ks. Jerzego.
BTL Pinokio - najsłynniejszy chyba pajacyk na świecie, bohater powieści Carla Collodiego, niezliczonych filmów, spektakli i innych dzieł kultury, pojawił się też na białostockiej scenie. Koprodukcja Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz Białostockiego Teatru Lalek to spektakl skierowany do najmłodszej widowni, który ma atrakcyjną formę – różnego rodzaju lalki oraz muzykę na żywo. Występują aktorzy BTL-u, a towarzyszą im muzycy z OiFP. W repertuarze jest też "Biegun" - opowieść przywołująca autentyczne wydarzenia z roku 1912, kiedy to brytyjska ekspedycja wyrusza w celu zdobycia bieguna południowego, na który dotychczas nie dotarł jeszcze żaden człowiek. Historia kończy się jednak tragicznie. To przedstawienie oparte na prostych środkach wyrazu, pełne emocji.
Repertuar teatrów
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl
anna.d@bialystokonline.pl
Przeczytaj także