Kukiz'15 chce ogłoszenia stanu klęski żywiołowej

2018.06.12 14:18
Kukiz'15 zwróciło się do wojewody podlaskiego z wnioskiem o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej ze względu na suszę rolniczą.
Kukiz'15 chce ogłoszenia stanu klęski żywiołowej
Fot: MN
Przedstawiciele Kukiz '15 złożyli do wojewody podlaskiego wniosek ws. stanu klęski żywiołowej

Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa, w raporcie za okres od 1 kwietnia do końca maja stwierdził wystąpienie suszy rolniczej na obszarze niemal całego kraju. W przypadku 10 województw, w tym podlaskiego, stan ten dotyczy wszystkich gmin.

- Bardzo niepokojące jest, że w tamtym raporcie Instytut zakłada obniżenie plonów o 20% w skali kraju. Za kilka dni ukaże się kolejny raport, który będzie uwzględniał pierwszą dekadę czerwca. Może się okazać, że sytuacja w rolnictwie jest dramatyczna – mówi Krzysztof Tołwiński z zespołu rolniczego Kukiz'15.

Apele do wojewody i ministra

Przedstawiciele stowarzyszenia złożyli do wojewody podlaskiego apel o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej w naszym województwie, w związku z suszą rolniczą. Pozwoliłoby to na podjęcie konkretnych działań, które miałby wspomóc rolników.

- Samorządy będą mogły wówczas wnioskować o powołanie komisji do szacowania strat w rolnictwie, ponieważ wiemy od rolników bezpośrednio, że potrzebują pomocy – mówi Wanda Jankowska, wiceprezes Kukiz'15 w podlaskim.

Członkowie Kukiz'15 postulują także, by minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zwiększył dopłaty do paliwa rolniczego. Złożyli nawet poprawkę do budżetu państwa, która zakłada zwiększenie tej pozycji w budżecie o 400 mln zł. Drugim działaniem miałoby być zmienienie zasad kredytów dla rolników. Przede wszystkim wydłużenie okresu spłaty z 4 lat do 8, a nawet 10, jeśli w tym okresie gospodarstwo znów spotkałaby klęska żywiołowa.

- Linie kredytowe, z którymi mamy dzisiaj do czynienia są kpiną. Jeśli średnio co dwa lata mamy do czynienia z suszą, to żadne z gospodarstw nie zdecyduje się na wzięcie kredytu, bo realność takiej pomocy jest żadna - wskazuje Krzysztof Tołowiński. - Jest szansa, że przy takiej zmianie jaką proponujemy, gospodarstwo będzie w stanie się odbudować i zrekompensować tę stratę, którą zanotowało.

Łąki ważne, jeśli nie najważniejsze

Warunki meteorologiczne będą mieć bardzo zły wpływ na każdy z rodzajów upraw, ale najgorzej sytuacja ma się przedstawiać w kwestii tzw. użytków zielonych, czyli różnego rodzaju łąk. Jest to o tyle istotny element, że stanowi podstawę dla bilansu paszowego, czyli ilości jedzenia, które trafi do zwierząt gospodarskich. Zaburzenie tego bilansu negatywnie odbije się na hodowli bydła mlecznego i mięsnego.

W tym momencie sytuacja użytków zielonych nawet nie jest monitorowana przez IUNG, bo to jest ważne, żeby w odpowiednim momencie przygotować się na nadchodzący kryzys związany z suszą. W wypadku województwa podlaskiego, pomocą dla rolników byłoby udostępnienie przez Ministerstwo Środowiska oraz Biebrzański i Narwiański Park Narodowy wolnych użytków zielonych na rzecz okolicznych rolników.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl
1126 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39