Ku solidarności. Akcja One Billion Rising w Białymstoku [WIDEO]

2017.02.05 08:00
Już od kilku lat ludzie w Polsce i na świecie tańczą ten sam układ taneczny, by w ten sposób nagłośnić problem przemocy wobec kobiet i protestować przeciwko temu zjawisku. Akcja będzie miała miejsce również w Białymstoku.
Ku solidarności. Akcja One Billion Rising w Białymstoku [WIDEO]
Fot: Nazywam się Miliard / One Billion Rising Białystok

Kampania przeciwko przemocy wobec kobiet

One Billion Rising (w Polsce jest to "Nazywam się Miliard") to ogólnoświatowa kampania przeciwko przemocy wobec kobiet zainicjowana w 2011 r. przez Eve Ensler, amerykańską pisarkę, autorkę m.in. "Monologów waginy", działaczkę feministyczną i antyprzemocową. W 2017 r. nagłaśniany będzie problem gwałtu na randce.

W Polsce nikt regularnie nie monitoruje problemu przemocy i przemocy seksualnej wobec dziewcząt, co nie znaczy, że problem ten nie istnieje. Dodatkowo termin "gwałt na randce" nie jest tu praktycznie używamy, a wręcz objęty tabu. Warto wiedzieć, że pojęcie to oznacza stosunek seksualny bez naszej zgody dokonany przez znajomego lub przyjaciela.
Wymuszenie może odbyć się bez użycia siły - gwałt jest także wtedy, gdy ktoś nie jest w stanie wyrazić zgody na stosunek seksualny, np. gdy śpi, jest nieprzytomny, traci świadomość w wyniku m.in. spożycia alkoholu.

Patrząc na statystyki, ofiarami większości gwałtów i przemocy seksualnej są osoby młode - pomiędzy 16. a 24. rokiem życia. Kobiety w tej grupie wiekowej są 4 razy bardziej narażone na gwałt na randce niż jakiejkolwiek inne.

Badania The Centers for Disease Control and Prevention (CDC) w USA pokazały, że 80% ofiar kobiet doświadczyło gwałtu na randce przed ukończeniem 25 lat, a prawie połowa - przed ukończeniem 18. roku życia. 42% kobiet nikomu o tym nie powiedziało, nigdzie nie zgłosiło. 84% zgwałconych kobiet znało sprawców. 84% mężczyzn, którzy dopuścili się gwałtu na randce, nie definiowało tego zdarzenia jako gwałt.

Szacuje się, że w Polsce przemocy fizycznej i seksualnej doświadcza od 700 tys. do 1 mln kobiet, w tym ok. 200-250 tys. to kobiety, które doświadczyły gwałtów. Niestety, większość z nich nie zgłasza tego faktu na komisariatach ani w żadnych innych instytucjach, bo boją się ponownej traumy wzmocnionej przez nieufnych urzędników i funkcjonariuszy państwa, którzy podważają wiarygodność ofiary.

Akcja w Białymstoku

Polska przyłączyła się do akcji "One Billion Rising" w 2013 r. Po raz pierwszy odbyła się ona w Walentynki i wzięło w niej udział 30 miast, w tym Białystok. Od tego czasu ludzie w Polsce i na świecie tańczą ten sam układ taneczny, by w ten sposób nagłośnić problem przemocy wobec kobiet i protestować przeciwko temu zjawisku.

W Białymstoku akcja będzie miała swoje 2 odsłony - w poniedziałek (6 lutego) o godz. 18.00 podczas Kina Kobiet w kinie Helios w Alfa Centrum oraz w walentynkowy wtorek (14 lutego) o godz. 18.00 na placu przy restauracji Sphinx w Alfa Centrum.

Akcję poprzedzają wspólne próby nauki tańca, które odbywają się w kolejne piątki w Studio Tańca Feniks przy ul. Poleskiej 85. Próby i akcja społeczna mają charakter otwarty.

One Billion Rising w Białymstoku

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl

1753 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39