Białystok od lat realizuje zadania związane z zapewnieniem opieki kotom wolno żyjącym i bezdomnym. Na ich realizację w ubiegłym roku przewidziano ponad 275 tys. zł. Czynności te wynikają bezpośrednio z "Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta Białegostoku".
Program jest uchwalany corocznie, zgodnie z wymogami ustawy o ochronie zwierząt. Uchwalanie takiego programu spoczywa na gminach od 1 stycznia 2012 roku. Głównym celem programu jest ograniczenie i zapobieganie bezdomności oraz nadmiernemu mnożeniu się populacji zwierząt domowych na terenie Białegostoku.
Zadaniem wykonawcy, który zostanie wyłoniony w przetargu, będzie zapewnienie opieki nad kotami bezdomnymi oraz odebranymi w wyniku interwencji Straży Miejskiej, policji lub organizacji pozarządowych. Chodzi o zapewnienie dobrych warunków tym zwierzętom, właściwego żywienia, transportu w razie takiej potrzeby, a także opieki weterynaryjnej. Do zadań będzie też należało podejmowanie działań, dzięki którym koty znajdą nowych właścicieli. Oferty do przetargu można składać do 6 lutego.
W poprzednim roku działania te prowadziła fundacja Kotkowo, która zapewnia m.in. opiekę weterynaryjną, schronienie, realizuje kastracje i sterylizacje oraz prowadzi akcje adopcyjne. W roku 2017 wykonano 857 sterylizacji oraz 114 kastracji, zaś w roku 2018 – 691 sterylizacji i 77 kastracji.
W ramach tego samego programu miasto prowadziło także dokarmianie zwierząt. W tym roku sfinansowano zakup 1500 kg suchej i 800 kg mokrej karmy. Karma jest wydawana społecznym opiekunom kotów wpisanym do rejestru, który jest prowadzony przez Departament Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego. Obecnie w rejestrze zapisanych jest 129 odpowiednio wyedukowanych i odpowiedzialnych osób.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl