By napisać reportaż o Białymstoku, Marcin Kącki wielokrotnie odwiedzał miasto i spotykał się z wieloma osobami - zaczynając od zwykłych mieszkańców, przez działaczy społecznych, historyków i socjologów, a kończąc na politykach. Poruszył mnóstwo tematów, m.in. stosunek do Żydów, do wymyślonego przez Zamenhofa esperanto, do cudzoziemców. Reporter nie ukrywa, że to wydawnictwo zaproponowało mu temat. Chciało, by skonfrontował medialne doniesienia, m.in. o aktach nienawiści w stosunku do cudzoziemców, z rzeczywistością.
Ta konfrontacja nie wszystkim się spodobała. Wiele osób uważa, że autor uderzył w wizerunek miasta przedstawianego jako wielokulturowe. Jest też duża grupa, która twierdzi, że Kącki w dobitny, ale prawdziwy sposób przedstawił obraz Białegostoku. Warto przypomnieć, że spektakl inspirowany reportażem z dużym powodzeniem wystawił białostocki Teatr Dramatyczny. Premierze towarzyszyły protesty środowisk prawicowych i katolickich.
Książka "Białystok. Biała siła, czarna pamięć" znalazła się wśród 20 najlepszych książek roku. W tegorocznym rozdaniu nagrody Nike króluje poezja i reportaż. Wśród nominowanych są: powieści, proza poetycka, wspomnienia i esej oraz cztery tomy wierszy i aż siedem zbiorów reporterskich. Spośród dwudziestu nominowanych zostanie wyłonionych siedmiu finalistów nagrody. Poznamy ich we wrześniu. Decyzja o laureacie zostanie ogłoszona w pierwszą niedzielę października. Nagrodę Nike otrzyma autor najlepszej książki 2015 r.
anna.d@bialystokonline.pl