Mleczne Laury (wcześniej Gala Mleczna) to cykliczne wydarzenie organizowane przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Są uhonorowaniem hodowców bydła mlecznego za wysokie wyniki produkcyjne i hodowlane na szczeblu regionalnym.
W tym roku Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka wyróżniła hodowców w 13 kategoriach (w pierwszych sześciu było pięć miejsc):
- STADA O NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI – wielkość stada do 20 sztuk - I miejsce zajęli Aneta i Paweł Żochowscy z powiatu zambrowskiego z wydajnością 11 957 kg mleka.
- STADA O NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI – wielkość stada od 20 do 50 sztuk - I miejsce zajęli Joanna i Bogdan Wnorowscy z powiatu wysokomazowieckiego z wydajnością 13 039 kg mleka.
- STADA O NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI – wielkość stada od 50 do 100 sztuk - I miejsce zajął Piotr Szeligowski z powiatu zambrowskiego z wydajnością 13 022 kg mleka.
- STADA O NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI – wielkość stada od 100 do 200 sztuk - I miejsce zajęli Stanisława i Walenty Wałejko z powiatu suwalskiego z wydajnością 12 810 kg mleka.
- STADA O NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI – wielkość stada od 200 do 300 sztuk - I miejsce zajął Adam Gruzel z powiatu monieckiego z wydajnością 11 974 kg mleka.
- STADA O NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI – powyżej 300 sztuk - I miejsce zajął Bogdan Zakrzewski z powiatu białostockiego z wydajnością 11 393 kg mleka.
- NAJWYŻSZA WYDAJNOŚĆ – RASA RODZIMA – BIAŁOGRZBIETA - nagrodę zdobył Dawid Rybałt z powiatu sokólskiego, który w 2021 roku osiągnął najwyższą wydajność w Polsce w rasie rodzimej - 8 283 kg mleka.
- STADO Z NAJWYŻSZYM INDEKSEM EKONOMICZNYM - nagrodę zdobył Stanisław Żochowski z powiatu białostockiego.
- KROWA Z NAJWYŻSZĄ WYDAJNOŚCIĄ LAKTACYJNĄ - wyróżnienie otrzymali Bogusław Ciupiński z powiatu siemiatyckiego za krowę pierwiastkę, która osiągnęła wydajność 15 624 kg mleka oraz Piotr Kowalczuk za krowę w II i starszej laktacji, która osiągnęła wydajność 19 175 kg mleka.
- KROWA Z NAJWYŻSZĄ WYDAJNOŚCIĄ ŻYCIOWĄ - wyróżnienie trafiło do Zdzisława Sokołowskiego z powiatu wysokomazowieckiego za sztukę, która osiągnęła najwyższą wydajność życiową w Polsce - 164 596 kg.
- STADO Z NAJKRÓTSZYM OKRESEM MIĘDZYWYCIELENIOWYM - wyróżnienie odebrał Piotr Skrzypko z powiatu sokólskiego (380 dni).
- NAJWYŻSZA WYDAJNOŚĆ TŁUSZCZU I BIAŁKA W WOJEWÓDZTWIE PODLASKIM - uzyskało ją stado Piotra Szeligowskiego z powiatu zambrowskiego (1040 kg).
- NAJWYŻSZA WYDAJNOŚĆ W WOJEWÓDZTWIE PODLASKIM - tytuł ten należy do Bogdana Wnorowskiego z powiatu wysokomazowieckiego za wydajność 13 039 kg mleka (stado liczy 37 krów mlecznych).
W Polsce średnia wydajność wynosi 8837 kg mleka - to powyżej średniej europejskiej. Jeśli chodzi o liczbę bydła, województwo podlaskie ustępuje jako region tylko Mazowszu i Wielkopolsce. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę wskaźniki dotyczące produkcji mleka, to nasze województwo jest na pierwszym miejscu w kraju.
ewelina.s@bialystokonline.pl