Kontakt z nimi koi i daje wiele frajdy. Pomagają w chorobie, są na dobre i na złe

2020.07.02 11:45
Terapia z koniem, nazywana popularnie hipoterapią jest zalecana przy wielu dolegliwościach i chorobach. Mogą z niej z korzystać zarówno dzieci, młodzież jak i osoby dorosłe, a także seniorzy.
Kontakt z nimi koi i daje wiele frajdy. Pomagają w chorobie, są na dobre i na złe
Fot: Horse Heaven Ośrodek jazdy konnej i hipoterapii
Zdjęcie z zajęć psychopedagogicznej jazdy konnej

Koi, uspokaja, wycisza

Dzieci uwielbiają zwierzęta, nie bez powodu od najmłodszych lat chcą mieć pupila, który zarazem staje się ich najlepszym przyjacielem. Kontakt ze zwierzęciem oprócz tego, że pozwala na swobodną zabawę, to bardzo poprawia nastrój i przede wszystkim wycisza, odpręża i przynosi ukojenie. Przyjemność, jaką jest przebywanie w towarzystwie psów, kotów czy właśnie koni, to jednak tylko część dobroczynnego działania zwierząt. Ich obecność wykorzystywana jest w różnego rodzaju terapiach. Bardzo istotna jest rola koni. Co zatem daje hipoterapia?

- Hipoterapia jest działaniem terapeutycznym mającym na celu poprawę funkcjonowania pacjenta w sferze fizycznej oraz emocjonalnej i społecznej. Podczas terapii, rehabilitacja ruchowa łączy się z psychoterapią, edukacją i sportem, wszystkie te elementy wzajemnie się łączą i przenikają. Oprócz szeroko pojętej fizjoterapii (działania na ciało) koń rozwija sferę poznawczą, społeczną, emocjonalną, stymuluje i pobudza zmysły, a przy tym nigdy się nie nudzi, jest bezpieczny emocjonalnie i daje przyjemność – mówi Agnieszka Tołłoczko fizjoterapeuta DSK z wieloletnim stażem pracy w hipoterapii, członek Polskiego Towarzystwa Hipoterapeutycznego, pracująca też w ośrodku Horse Heaven w Grabówce.

Dla kogo?

Hipoterapia polecana jest dla szerokiej gamy schorzeń, zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

- Warunkiem jest tolerowanie tej formy terapii przez pacjenta, brak przeciwwskazań medycznych i psychicznych (np. strach czy agresja) - dodaje fizjoterapeutka Agnieszka Tołłoczko.

Pacjenci z chorobami neurologicznymi, takimi jak: mózgowe porażenie dziecięce mpd, stany po urazach mózgowo-czaszkowych, po urazach rdzenia kręgowego, po infekcjach ośrodkowego układu nerwowego, z wadami rozwojowymi, choroby nerwowo-mięśniowe (dystrofie mięśniowe, polineuropatie), okołoporodowe i nabyte uszkodzenia splotu barkowego, stwardnienie rozsiane SM, różnego pochodzenia urazy i udary mózgu - to osoby, które najczęściej korzystają z hipoterapii.

Kolejna grupa pacjentów, dla których pomocna jest terapia z koniem, to osoby z problemami ortopedycznymi, wadami postawy - w tym ze skoliozami. Również pacjenci z amputacjami i wadami rozwojowymi kończyn.

Z hipoterapii często korzystają także osoby z zespołami genetycznymi (np. zespół Downa), z problemami intelektualnym oraz uzależnieniami czy depresją. Szeroką grupę pacjentów stanowią osoby ze spektrum autyzmu, zespołem Aspergera i ADHD. Coraz częściej w terapii biorą udział również osoby słabo lub niewidzące oraz niesłyszące.

Korzyści płynące z hipoterapii: rozluźnia napięte mięśnie

Zaburzenia napięcia nerwowego (spastyka lub wiotkość) najczęściej wynikają z uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Dotyczą kończyn jak i tułowia.

- Podczas hipoterapii możliwa jest normalizacja napięcia mięśniowego dzięki rozgrzewaniu ciała pacjenta. Temperatura konia jest wyższa od temperatury ciała ludzkiego - tłumaczy Agnieszka Tołłoczko.

Jak dodaje fizjoterapeutka, wpływ na normalizację napięcia mięśniowego ma też trójpłaszczyznowy, rytmiczny ruch konia idącego stępem.

- Impulsy są przekazywane do miednicy jadącej osoby, rozprowadzane po ciele co wywołuje dysocjację i rozluźnienie - wyjaśnia Agnieszka Tołłoczko.

Ważna jest też prawidłowa pozycja pacjenta (kończyna dolna w trójzgięciu, odwiedzeniu i rotacji zewnętrznej) oraz stosowanie przez terapeutę odpowiednich technik i ćwiczeń.

Na hipoterapię ze skierowaniem czy bez?

W Polsce nie jest wymagane skierowanie od lekarza, mimo że specjaliści coraz częściej kierują swoich pacjentów na hipoterapię. W przypadku braku skierowania potrzebne jest zaświadczenie o braku przeciwwskazań, w takim przypadku terapeuta zobowiązany jest do dokładnej znajomości historii choroby oraz do przeprowadzenia dokładnego wywiadu lekarskiego, a także do wykonania testów funkcjonalnych i aktywności.

Konie nie tylko dla hipoterapii

Obcowanie z końmi sprawie wiele frajdy nie tylko najmłodszym. Daje satysfakcję również starszym.

Ośrodkom prowadzącym hipoterapię są wydawane certyfikaty Polskiego Towarzystwa Hipoterapeutycznego. Taki posiada m.in. Horse Heaven, który oprócz hipoterapii, oferuje też zajęcia z jazdy konnej zarówno dla dzieci jak i dorosłych, a nawet seniorów. W okolicach Białegostoku hipoterapię prowadzi też: Klub Jeździecki Białystok. Oczywiście w dobie panującej pandemii, wciąż obowiązuje reżim sanitarny.

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl

1705 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39