Spadło bezrobocie, wzrost płac nie dogania inflacji
Urząd Statystyczny w Białymstoku opublikował comiesięczne dane nt. sytuacji społeczno-gospodarczej województwa podlaskiego. Jest już zestawienie dla marca 2023 r. Wg niego w okresie styczeń–marzec 2023 r., podobnie jak przed rokiem, przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w ujęciu rocznym (o 1,5%).
Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu marca 2023 r. ukształtowała się na poziomie 7,5% i zmniejszyła się zarówno w porównaniu z zanotowaną miesiąc wcześniej (o 0,1 p. proc.), jak i w skali roku (o 0,3 p. proc.).
W okresie pierwszych trzech miesięcy tego roku wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw w ujęciu rocznym wyniósł 13,4% i był wyższy niż przed rokiem.
Produkcja przemysłowa spada
W okresie styczeń–marzec, w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, zanotowano spadek cen skupu podstawowych produktów roślinnych, zaś ich wzrost w obrocie wolnorynkowym. Równocześnie zdrożały produkty zwierzęce w skupie.
Produkcja sprzedana przemysłu w okresie pierwszych trzech miesięcy 2023 r. ukształtowała się na poziomie niższym niż przed rokiem (o 1,7%), podczas gdy rok wcześniej zanotowano jej wzrost.
Przed nami zastój w budownictwie
W województwie podlaskim w pierwszym kwartale wartość produkcji budowlano-montażowej, podobnie jak w analogicznym okresie poprzedniego roku, zwiększyła się w ujęciu rocznym (o 21,3%).
Liczba mieszkań oddanych do użytkowania w okresie styczeń–marzec 2023 r. wzrosła w skali roku (o 37,2%), podczas gdy rok wcześniej zanotowano jej spadek. Jednocześnie w analizowanym okresie spadła liczba lokali mieszkalnych, na których realizację wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym (o 32,0%) oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto (o 63,5%).
Sprzedaż detaliczna jeszcze rośnie
W okresie pierwszych trzech miesięcy br. nastąpił wzrost sprzedaży detalicznej (o 12,1%), zaś spadek sprzedaży hurtowej (o 3,5%) w skali roku, podczas gdy przed rokiem zaobserwowano wzrost zarówno sprzedaży detalicznej, jak i hurtowej.
Liczba podmiotów gospodarki narodowej w rejestrze REGON w końcu marca 2023 r. zwiększyła się w ujęciu miesięcznym (o 0,3%) oraz rocznym (o 3,4%). W ciągu analizowanego miesiąca do rejestru REGON wpisano o 12,6% więcej nowych jednostek niż w lutym br., a wykreślono z niego o 22,6% więcej jednostek. W końcu marca 2023 r. zawieszoną działalność miało o 1,1% mniej podmiotów niż miesiąc wcześniej.
W kwietniu 2023 r. przedsiębiorcy w większości badanych obszarów oceniali koniunkturę niekorzystnie, ale lepiej niż miesiąc wcześniej. Największa poprawa ocen nastąpiła w sekcjach transport i gospodarka magazynowa oraz zakwaterowanie i gastronomia. Ich pogorszenie zanotowano tylko w budownictwie.
ewelina.s@bialystokonline.pl