Konferencja w Centrum Zamenhofa

dodane dnia: 2011-10-05 przez: cmg01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2011-10-13
Zapraszamy na konferencję: "Oblicza współczesnego Podlasia. Etnografia dnia teraźniejszego".

Spotkanie prezentuje dokonania dwóch grup badawczych z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, działających przez ostatnie dwa lata w różnych lokalizacjach północnej i środkowej części województwa.
Młodzi badacze stawiali sobie pytania: czy możemy wciąż mówić o kulturze tradycyjnej? W odniesieniu do jakich wartości młodzi ludzie tworzą swoją codzienność i uczestniczą w kulturze? W jaki sposób zjawiska takie jak migracje czy wpływ techniki zmieniają i reorganizują życie rodzinne i tożsamość mieszkańców Podlasia? Jaka jest rola mediów w procesie zmiany kulturowej?

Program:
- 17.00 - Teraźniejszość Podlasia - tradycja czy ponowoczesność - mgr Helena Patzer, mgr Piotr Cichocki (koordynatorzy badań)
Wstęp, założenia teoretyczne i metody prowadzenia badań. Dlaczego patrzenie na prezentowane zagadnienia z perspektywy tradycyjnej jest ograniczające?
- 17.25 - Kultura tańca - telewizyjne show i reżimy dietetyczne - Katarzyna Chojecka
Analiza studium przypadku wpływu mediów, programów tanecznych, bliskości dużego centrum kulturalnego (Białegostoku) na wzrost zainteresowania tańcem w regionie i odczuwanie cielesności młodych tancerzy...
- 17.50 - Rodzina na emigracji. Funkcjonowanie rodziny emigranckiej a sprawczość jednostki - Anna Laszuk
Czym jest rodzina w warunkach emigracji i czy aby na pewno wszelkie prognozy dotyczące rozpadu "tradycyjnych rodzin" i zaniku "wartości rodzinnych" pod wpływem emigracji mają sens?
- 18.15 - Inaczej niż wszyscy - lokalne i globalne aspekty stroju młodzieżowego w Augustowie - Katarzyna Ciołek
Autorka porusza temat konstruowania wizerunku poprzez ubiór. Zwraca uwagę na kreatywność kulturową obecną w życiu codziennym młodych mieszkańców Augustowa. Interesuje ją zarówno pochodzenie materialne ubrań, jak i źródła inspiracji, którymi kierują się przy dobiorze stroju.
Część teoretyczna została zainspirowana głównie pracami Ulfa Hannerza, jego rozważaniami na temat relacji lokalne-globalne, a także pozycją "Wyobraźnia etnograficzna" Paula Willisa.
- 18.40 - Narracje kobiet na temat migracji - Małgorzata Winkowska
Jak kształtują się emigracyjne doświadczenia kobiet z podlaskiej miejscowości i w jaki sposób konstruowane są opowieści na ten temat? Z pewnością narracje te wpasowują się w kontekst retoryki związanej z emigracją i rolami społecznymi mężczyzny i kobiety.
- 19.05 - Jedna wieś, jedna religia, niezliczone "sztuki działania", czyli o ludziach - świętych, strażnikach i śpiewakach - Marta Rogala
Mieszkańcy jednej z podlaskich wsi wyznając tę samą wiarę, a więc będąc odbiorcami pewnych konkretnych i jednolitych treści, nie postępują w swojej religijności identycznie. Każdy z nich, "strażniczka kaplicy" czy "wioskowy śpiewak" kreuje swoją religijność stosując zbiór indywidualnie wytworzonych praktyk.
- 19.30 - Wycięci z Podlasia - Franciszek Płóciennik
Referat dotyczy grupy aktywnych twórczo młodych ludzi pochodzących z Lipska nad Biebrzą. Tematem badań był wpływ młodzieżowej kultury alternatywnej na nowy sposób definiowania granicy społecznej między Lipskiem a Dąbrową Białostocką i własnej tożsamości lokalnej.
- 19.55 - Podsumowanie i dyskusja
Miejsce imprezy
ul. Warszawska 19
15-062 Białystok

2050 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39