Brakuje krwi – warto się zgłaszać do centrum krwiodawstwa
"Dopadł nas niestety Kryzys. APELUJEMY aby Krwiodawcy mający grupę krwi O lub A zgłaszali się PILNIE na donację Krwi Pełnej w najbliższych dniach w godzinach rejestracji do naszej siedziby głównej albo do naszych Terenowych Oddziałów, albo na nasze akcje wyjazdowe" - czytamy w mediach społecznościowych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku.
Krew to lek, którego nie zastąpimy niczym innym. Dlatego tak ważne jest, by się nim dzielić, bowiem może uratować komuś życie.
Najbliższe akcje w terenie, gdzie chętni mogą oddać krew:
- 12.12 (niedziela) Mońki ul Białostocka 25, akcja stacjonarna, rejestracja 9.00 – 13.30;
- 12.12 (niedziela) Brańsk OSP, akcja stacjonarna rejestracja 9.30 – 13.30;
- 12.12 (niedziela) Zabłudów Parafia, ambulans, rejestracja 10.00 – 13.30;
- 12.12 (niedziela) Centrum Katolickie w Łomży, akcja stacjonarna, 8.30 – 14.00;
Warto oddawać krew
Warto mieć na uwadze, że oddając krew możemy uratować zdrowie i życie drugiego człowieka. Poza tym dzięki takiej pomocy przysługują nam zniżki na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego (33%) – jeżeli oddawaliśmy krew lub jej składniki przynajmniej 3 razy. Po oddaniu krwi zyskujemy prawo do dwóch dni wolnych (dzień, w którym oddałeś krew lub jej składniki oraz dzień następny) oraz ulgi PIT - krew i osocze to darowizna, którą można odliczyć od podatku.
Krew może oddać osoba między 18. a 65. rokiem życia. Krwiodawca musi być zdrowy, tj. nie mieć objawów przeziębienia i nie brać aktualnie żadnych leków, a także ważyć przynajmniej 50 kg, gdyż ilość pobranej krwi (450 ml) musi być mniejsza niż 10% ogólnej ilości krwi w organizmie.
Przed zdaniem krwi dobrze jest zjeść jakiś lekki posiłek i wypić około 2 l płynów (ważne, żeby zrobić to w ciągu 24 godzin przed pobraniem). Trzeba też ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, dotyczy to nie tylko dnia pobrania, ale też tego, który poprzedza oddanie krwi.
justyna.f@bialystokonline.pl