Koncerty, wystawy, spektakle, kino plenerowe. Rusza Festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar

2020.08.20 07:52
Przez cztery dni Białymstokiem zawładną artyści występujący na festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar. W jego ramach zaplanowano sporo koncertów, wystaw, spektakli, kino plenerowe oraz wiele innych. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest darmowy.
Koncerty, wystawy, spektakle, kino plenerowe. Rusza Festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar
Fot: Grzegorz Chuczun
Wschód Kultury/Inny Wymiar w 2018 r.

Cztery dni, pięć wymiarów

8. edycja Festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar potrwa od 20 do 23 sierpnia. Wydarzenia podzielone są na 5 bloków tematycznych.

Inny Wymiar Muzyki

Na fanów koncertów i nietuzinkowych brzmień czeka wiele ciekawych występów. Odbędą się one na różnych, białostockich scenach. Po raz pierwszy w Polsce, będzie można zobaczyć unikatowy koncert monograficzny: "Muzyka szwedzkiego dworu". Przeniesie on słuchaczy do roku 1744, na dwór króla Szwecji - Adolfa Fryderyka, który świętował wówczas zaślubiny.

Osoby obeznane z muzyką klasyczną, będą mogli posłuchać białoruskiego pianisty. Kirył Kieduk wykona utwory mistrza fortepianu, a sam recital poprzedzony będzie prelekcją przygotowaną we współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina.

Koncert plenerowy w parku Planty, zaprezentuje bogactwo kulturowe Podlasia w wykonaniu "Kobiet Wschodu". Wystąpią: Na ta tu (Renata Tuszyńska), Yukaa (Gabriela Kundziewicz), Sara Konert, DJ Magdala, Miss God (Joanna Zubrycka) oraz zespół MGŁY.

Inny Wymiar Sztuki

Wszyscy, którzy są fanami sztuki i wystaw będą mieli okazje zobaczyć wiele ciekawych projektów. Jednym z nich jest projekt fotograficzny "Niewidzialni", w którym udział wzięło 50 Ukraińców. Celem jest obalanie mitu "Ukrainka – sprzątaczka oraz Ukrainiec – budowlaniec" i przedstawienie ich jako ciekawych ludzi.

Kontrola, regulacja, zarządzanie, system wartości - co wpływa na poziom strachu i sposoby radzenia sobie z nim? Dlaczego strach stał się nieodłączną częścią naszego codziennego życia i zawładnął wyobraźnią społeczną? Wystawa "Strach" w Galerii Arsenał ukaże jego fenomen, który jest wszechobecny na każdych płaszczyznach.

Inny Wymiar Teatru

Spektakle teatralne przeniosą w tym roku widzów w inny wymiar. Niektóre są w prezentowane w językach obcych, z polskimi napisami. Jednym z nich, będzie projekcja ukraińskiego spektaklu "Czy mnie kochałeś, tato?". Poruszająca historia opowiada o stracie, bólu i więzach rodzinnych.

Warto wybrać się również na polski thriller pandemiczny "Rok metalowego szczura". Jak mówi reżyser, jest to próba odnalezienia nowego kino-teatralnego języka, który ocali zdolność do śnienia i opowiadania historii w warunkach pandemii - nie tylko koronawirusa, ale także zarazy toksycznych informacji, lęków i manipulacji, odbierających wiarę w dzielenia się emocjami.

"Wilcze Dzieci" to spektakl inspirowany losami niemieckich sierot, które po zakończeniu działań zbrojnych musiały uciekać z terytorium wroga - najczęściej na Litwę - by ratować własne życie. Spektakl teatralny pokazuje nam historię niewinnych istot uwikłanych w wojnę dorosłych.

Inny Wymiar Filmu

Kina plenerowe to ciekawa alternatywna na spędzenie wieczoru w Białymstoku. W tym roku w ramach festiwalu odbędą się 2 pokazy. Pierwszy z nich: "Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia" to film inspirowany wydarzeniami z 2014 roku, które wywołały falę dyskusji o roli kobiet we współczesnym świecie. Wśród lokalnej społeczności szok miesza się z wściekłością, bo jak to w ogóle możliwe, że kobieta miała czelność wziąć udział w męskim rytuale? Wybucha mały skandal, zwłaszcza że Petrunia nie zamierza ustąpić ani na krok... Macedoński dramat to ciekawe spojrzenie na ważne kwestie światopoglądowe oraz religijne.

Natomiast, film "Ojciec" zaczyna się od sceny pochówku starszej kobiety. Wśród żałobników szybko rozpoznajemy jej zdenerwowanego męża. Irytacja mężczyzny wzmaga się, gdy syn - mimo jego próśb - nie chce zrobić pamiątkowych zdjęć trumny z ciałem nieboszczki. To pierwsza spośród wielu scysji pomiędzy bohaterami... Kameralne, intymne, ciepłe kino opowiada o kruchości, a może i sile rodzinnych więzów, jednostkowym podejściu do żałoby, wreszcie o absurdach, jakie czekają na ojca i syna.

Inny Wymiar Społeczności

Ten blok, jak nazwa mówi, ma na celu przenieść społeczność do innego wymiaru. W związku z tym, ciekawym wydarzeniem będzie promocja książki "(Nie)modny Białystok 1939-1959". Setki fotografii białostoczan, pochodzące z prywatnych zbiorów i z Mediateki Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Ilustrują one styl oraz sposób spędzania wolnego czasu w latach wojennych.

Przy Bramie Wielkiej Pałacu Branickiego zacznie się spacer edukacyjny pod nazwą "Znikające miejsca i ludzie". Tegoroczny spacer obejmie teren ulicy Mickiewicza. W czasie spaceru zostanie przybliżona historia powstania ulicy, która należy do jednych z najstarszych.

Bogactwo tolerancji i zróżnicowania kulturowego

Inny Wymiar promuje przede wszystkim ideę tolerancji oraz wielokulturowości Białegostoku. Podlasie jest miejscem, gdzie od wieków współegzystowali ze sobą m.in. Polscy, Białorusinie, Żydzi, Rosjanie, Niemcy czy Litwini. Festiwal ma na celu przywrócić pamięć o historii, łącząc ją ze współczesnymi działaniami artystycznymi.

W tym roku tematyka została poszerzona również o kulturę chorwacką i skandynawska. Zostanie ukazana również twórczość artystów m.in. z Niemiec, Ukrainy, Armenii, Macedonii czy Białorusi.

Festiwal Inny Wymiar istnieje od 2007 roku, a od 2013 jest częścią Wschodu Kultury.

Zwieńczeniem festiwalu będzie wręczenie nagród Prezydenta Miasta Białegostoku za rok 2019. Poznamy laureatów Nagrody Artystycznej i Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego. Uroczystość odbędzie się w niedzielę 23 sierpnia w Kinie Forum.

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia

Wschód Kultury jest realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury oraz miasta Polski wschodniej: Białystok, Lublin i Rzeszów. Wydarzenie objęte jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku

Na wszystkie wydarzenia jest wstęp wolny. Na niektóre obowiązuje rezerwacja.

Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzenia.

Szczegółowy harmonogram festiwalu

Malwina Witkowska
24@bialystokonline.pl

1669 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39